Erişilebilirlik

Avrupa Birliği, Refah misyonunu canlandırmayı kabul etti, Borrell İsrail Başbakanı Netanyahu'yu eleştirdi


Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, birliğin Refah'ta sınır yardım misyonunu canlandırmak için prensipte anlaştığını açıkladı. Ancak Borrell, Gazze Şeridi'nin güneyinde Mısır'a komşu olan bölgede bu konuda ilerlemek için, ilgili tüm tarafların anlaşmasına ihtiyaç duyulacağını kaydetti.

Avrupa Birliği Sınır Yardım Misyonu (EUBAM), Hamas'ın Gazze'nin kontrolünü tamamen ele geçirdiği 2007’den bu yana faaliyet göstermiyordu.

Mısır'dan gelen yardımların ana giriş noktası olan Refah sınır kapısı, İsrail güçlerinin yaklaşık üç hafta önce Gazze tarafının kontrolünü ele geçirmesinden bu yana kapalı.

Borrell, süreçle ilgili önemli Arap bakanların da görüşmelere katıldığı AB dışişleri bakanları toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Refah'taki misyonumuz EUBAM'ı yeniden faaliyete geçirmem için bana yeşil ışık yaktılar, siyasi yeşil ışık. Bu, insanların Gazze'ye giriş ve çıkışlarını desteklemede faydalı bir rol oynayabilir" dedi.

Ancak bu adımın Filistin Yönetimi, Mısırlılar ve İsrail makamları ile uyumlu bir şekilde atılması gerektiğini kaydeden Borrell, “Bunu tek başımıza yapmayacağız. Sınırdaki güvenliğin dış kaynak sağlayıcıları olmayacağız. Biz bir güvenlik şirketi değiliz" dedi. Borrell, Avrupa Birliği’nin şimdilik teknik planlar hazırlayacağını kaydetti.

Diplomatlar, Refah'taki çatışmalar durmadan, misyonun göreve başlamasının pek mümkün olmadığını söylüyor.

Bakanların Suudi Arabistan, Katar, Mısır, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden mevkidaşlarıyla da görüşmesinin ardından konuşan Borrell, iki tarafın çabalarını birleştirerek iki devletli çözümün nasıl uygulanacağına dair ortak bir konferans düzenleyip düzenleyemeyeceklerine bakacaklarını da açıkladı.

Borrell ayrıca birliğin ilk kez Gazze'deki durumu, insan haklarına saygıyı ve Uluslararası Adalet Divanı (UAD) kararının ortaklık anlaşması üzerindeki etkisini görüşmek üzere iki taraf arasındaki ticareti koordine eden AB-İsrail Konseyi'nin bir toplantı düzenlemesini kabul ettiğini söyledi.

Netanyahu’yu eleştirdi

AB dışişleri bakanlarının aylık toplantısında konuşan Borrell ayrıca İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) yönelik antisemitizm iddialarını kendi siyasi amaçları doğrultusunda kullanmakla suçladı ve İsrail'i UAD kararına rağmen Gazze'nin güneyinde askeri harekata devam etmesine tepki gösterdi.

UCM Başsavcısı Karim Khan Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile Hamas liderlerinin savaş suçu işledikleri iddiasıyla tutuklanmalarını talep etmişti. Devletler arasındaki anlaşmazlıklara bakan UAD de İsrail'in Refah'a yönelik saldırısını durdurmasını istemişti.

Netanyahu, Khan’ın tutuklama emri çıkarma kararını "yeni Yahudi karşıtlığının" kanıtı olduğunu söylemişti. Borrell, bu yorumu gözdağı olarak nitelendirdi ve Netanyahu'nun hoşuna gitmeyen bir şey yapan her kişinin antisemitizmle suçlandığını söyledi.

Müttefiklerine, kanunsuz olarak tanımladığı UCM’yi tanımamaya çağıran İsrail ayrıca, Refah'a saldırısının UAD kararı doğrultusunda durdurulmasına gerek olmadığını çünkü sivillere yönelik yasadışı bir tehdit oluşturmadığını savunuyor.

Forum

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG