Erişilebilirlik

2013'te Avrupa Ekonomik Krizi Atlatamadı


2013'te Avrupa Ekonomik Krizi Atlatamadı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00
Avrupa ekonomisi için 2013 daha iyi bir yıl oldu. Ancak dünyanın en büyük ihracatçı ekonomisi olan Avrupa’yı 2008 yılından bu yana etkisi altına alan ekonomik kriz tamamen sona ermiş değil.

İstatistikler, altıncı yılına giren krizin Avrupa’da hala etkili olduğunu gösteriyor. Oysa Londra caddelerinde daha farklı bir hava hakim.

Robert, “İki, üç yıl öncesiyle karşılaştırdığımda,birçok kişinin kendisini daha güvencede hissettiğini ve aile üyelerine daha pahalı hediyeler almak istediğini görüyorum,” diyor.

Sandra, “Bu yıl bence çok iyi geçti. Gerçi Londra zaten krizden çok yara almamıştı. Avrupa’nın diğer kentlerine gittiğinizde durum daha farklı,” şeklinde konuşuyor.

İngiliz ekonomisi, Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden biri. Yine de perakendeciler daha iyi satış yapmak için büyük ucuzluk kampanyaları yürütüyor. Ancak, Euro kullanan birçok ülkede kriz ciddi şekilde hissediliyor. Ekonomist Ben May de bunu doğruluyor: "Hem kamu borçları hem de işsizlik oranı hala çok yüksek. Bazı ülkelerin daha çok kemer sıkma önlemi alması gerekiyor, ancak halk giderek buna direniyor.”

Bu isteksizlik, Yunanistan gibi ülkelerde protesto gösterileriyle dışa vuruyor. Bazı ülkelerde de seçmenler kemer sıkmaya karşı çıkan partileri işbaşına getiriyor.

Bazı ekonomistler de kemer sıkmanın ekonomiye zarar verdiği görüşünde. Ben May de, Avrupa’nın, kırılgan ekonomik koşullar yüzünden, 2014’de yavaş büyüyeceğini tahmin ediyor: “Euro bölgesinde belli bir düzelme var, ama hala derinde yatan sorunlar nedeniyle krizin geri dönmesi mümkün.”

Avrupa’da tek umut, güçlü İngiliz ve Alman ekonomileri değil. Ekonomi Profesörü Iain Begg de Euro bölgesinin dağılma riskinin ortadan kalkmasını olumlu unsurlar arasında sayıyor: “Avrupalı liderler geriye dönüp baktıklarında en azından memnun olacakları bazı unsurlar bulacaktır. Gerçi, ücretler artmadığı, işsizlik hala yaygın olduğu için halk henüz bunu hissetmiyor.”

Londra’nın Oxford Caddesi’nde Noel için alışveriş yapanlar, bu yıl kendilerini rahat hissetseler de gelecekten hala kaygılı: “Açıkçası çocuklarıma ve eşime iyi Noel hediyeleri almak istiyorum ama bunu yaparken de ölçüyü kaçırmamaya özen gösteriyorum.”

Birçok Avrupalı da aynı tercihi yapıyor, ekonomi tam olarak krizden çıkıp refah düzeyleri yükselinceye kadar temkinli davranmayı tercih ediyor.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG