Erişilebilirlik

Avusturya'nın Casusluk İddiasına Türkiye'den Yanıt


Viyana

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Avusturya’da bir Türk vatandaşının casusluk suçlamasıyla tutuklanmasını eleştirdi. Aksoy, konuya ilişkin bir soru üzerine bunun mesnetsiz bir iddia olduğunu ve arkasında Türkiye karşıtlarının bulunduğunu söyledi.

Aksoy, “Avusturya makamlarınca ülkemiz hakkında ortaya atılan mesnetsiz iddiaları reddediyoruz. Bu iddiaların arkasında Türkiye karşıtı çevrelerin olduğu aşikardır. Avusturya hükümetinin, bu iddialardan tamamen gayri-ciddi reflekslerle ülkemizi itham eden sonuçlar çıkarmasını hayretle karşılıyoruz. Yapılan beyanlar, Avusturya siyasetinin, popülist söylem sarmalından ve Türkiye karşıtlığı saplantısından kurtulamadığını da bir kez daha göstermiştir. Bu durumun, Avusturya’daki Türk toplumunun huzurunu kaçırdığı ve Türkiye–Avusturya ilişkilerine zarar verdiği bilinmelidir. Avusturya hükümetini, sığ iç siyasi hesaplarla Türkiye üzerinden suni gündem peşinde koşmaktan vazgeçip, devlet ciddiyetiyle ve sağduyuyla hareket etmeye ve samimi işbirliğine davet ediyoruz” dedi.

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, yakalanan kişinin Avusturya’daki Türk hükümeti karşıtı kişiler hakkında Türkiye’ye bilgiler aktardığını söylemişti. Avusturya İçişleri Bakanı, yakalanan kişi hakkında casusluk suçlamasından dava açılacağını da belirtmişti.

Avusturya Uyum Bakanı Susanne Raab da yakalanan kişi ve hakkındaki iddialarla ilgili olarak “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kolu Viyana’ya kadar uzanıyor” diyerek Türkiye’nin Avusturya toplumunu bölmeyi amaçladığını iddia etmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG