Erişilebilirlik

Azerbaycanlı Blogcular ABD’den Yardım İstedi


Azerbaycanlı Blogcular ABD’den Yardım İstedi

Azerbaycan’da hükümet karşıtı yazıları nedeniyle hapse atılan iki aydının yakınları Başkan Barack Obama’dan yardım istedi.

Adnan Hacızade ve Emin Milli geçen ay Bakü’deki bir internet kafede tutuklanmıştı. Polise direnmekle suçlanan gençler, duruşmaları sırasında, kendilerine saldıran kişilerin sivil polis olduğunu bilmediklerini söylemişti.

Mahkeme iki internet blogcusundan Hacızade’ye 2, Milli’ye ise 3 yıl hapis cezası verdi. Cezanın gerçek nedeni ise iki gencin internette yayınlanan eşek skeci.

Skeçte, yurt dışından yeni gelmiş eşek kostümlü bir kişi, basın toplantısında, Azerbaycan’da eşeklere çok itibar edildiği için Avrupa’dan Bakü’ye döndüğünü söylüyor.

İki gencin yakınları Başkan Obama’dan, New York’ta, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmesinde, konuyu gündeme getirmesini istedi.

Amerika ve AB, Bakü hükümetine siyasi tutukluları ve düşünce suçlularını serbest bırakması için baskı yapıyor.

Serbest bırakılması istenen kişilerden biri Hergün Azerbaycan gazetesinin yazıişleri müdürü Eynullah Fetullayev.

Hükümet aleyhtarı Fatullayev, bir yazısından ötürü terözmi desteklemek, halkı ırkçılığa teşvik etmek ve cezaevindeyken uyuşturucu bulundurmak suçlarından 11 yıl hapse mahkum olmuştu.

Eynullah Fetullayev, uyuşturucu maddenin eşyaları arasına cezaevi yetkilileri tarafından konulduğunu ileri sürmüştü.

Cumhurbaşkanı Aliyev, geçen yıl, aralarında Amerika’nın Sesi ve BBC’nin de bulunduğu birçok yabancı radyonun yayınını yasaklamıştı.

Bakü hükümeti daha sonra internet ve kısa dalga radyo üzerinden yapılan yayınları yasağın dışına çıkardı.

Skeci youtube’da izlemek için:

http://www.youtube.com/watch?v=Aaecvg7xCIk&feature=related

XS
SM
MD
LG