Erişilebilirlik

Azil Oylamasında Geri Sayım


Temsilciler Meclisi’nde Başkan Donald Trump’la ilgili azil oylamasının Çarşamba günü yapılması planlanıyor. Trump, büyük bir sürpriz olmazsa Amerikan tarihinde Temsilciler Meclisi tarafından azledilme talebiyle itham edilen üçüncü başkan olacak.

435 üyeli Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar’ın Cumhuriyetçiler karşısında 36 üyelik üstünlüğü bulunuyor. Temsilciler Meclisi aritmetiği düşünüşdüğünde, oylamada Cumhuriyetçi Başkan Trump'ın azledilmesi talebiyle resmi olarak suçlanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Ancak kırmızı eyalet olarak nitelenen bazı Cumhuriyetçi bölgelerden seçilen Demokrat Kongre üyelerinden bazılarının azil yönünde karar vermeyebileceği kaydediliyor. Ancak bunların sayısının oldukça az olduğu ve sonucu etkilemeyeceği yorumları yapılıyor.

Daha önce eski başkanlar Andrew Johnson ve Bill Clinton haklarında başlatılan soruşturma kapsamında Temsilciler Meclisi tarafından azledilmeleri talebiyle resmen suçlanmış ancak Senato’daki yargılama sürecinde aklanan her iki başkan da görevden alınmamıştı. Eski Başkan Richard Nixon ise azil oylaması yapılmadan istifa etmişti.

Beklenmedik bir gelişme olmadıkça Temsilciler Meclisi'ndeki oylamanın ardından Başkan Donald Trump da Senato’da yargılanacak. Senato mahkeme konumuna geçecek, senatörler de jüri üyeleri olacaklar.

Bu yargılamanın Ocak 2020’de gerçekleşmesi ve Amerikan basınına yansıdığı kadarıyla da 15 gün sürmesi planlanıyor.

Senato’da ise Temsilciler Meclisi’nin tersine Cumhuriyetçiler'in üstünlüğü var.Senato’da 45 Demokrat, 2 bağımsız ve 53 Cumhuriyetçi senatör bulunuyor.

Başkan’ın görevden alınması için ise 67 senatörün oyu gerekiyor. Cumhuriyetçi senatörlerin Trump’a verdikleri destek hesaba katıldığında bu rakama ulaşılması oldukça zor gibi görünüyor.

Trump neyle suçlanıyor?

Trump’a yönelik azil soruşturması 24 Eylül’de başlamıştı. Soruşturma Trump’ın 25 Temmuz’da Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky’le yaptığı telefon konuşmasına dayanıyor.

Temsilciler Meclisi’nin Demokrat üyeleri telefon konuşmasında Trump’ı siyasi rakibi eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ve oğluyla, 2016 seçimlerine Ukrayna’nın müdahalesiyle ilgili soruşturma açılmasını isteyerek görevini kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Trump’a yöneltilen bir diğer azil suçlaması ise Kongre’nin çalışmasını engellemek.

Demokratlar da buna gerekçe olarak Trump’ın azil soruşturması çerçevesinde ifadeye çağrılan yetkililere izin vermemesini, talep edilen belgeleri paylaşmamasını gösteriyor.

Ancak Senato’daki yargılama öncesi bazı çevreler şimdiden Senato çoğunluk Lideri Mitch McConnell’e eleştiri yöneltiyor.

McConnell’ın tarafsız olması gerektiğini belirten bazı çevreler McConnell’ın bazıaçıklamalarıyla buna gölge düşürdüğünü kaydediyor.

McConnell süreci Beyaz Saray hukuk danışmanıyla görüşerek yürüteceğini belirtmişti.

XS
SM
MD
LG