Erişilebilirlik

"Filistin Devleti Olmadıkça İsrail'i Tanımayacağız"


Pakistan Başbakanı İmran Khan
Pakistan Başbakanı İmran Khan

Pakistan, Filistinliler tarafından kabul edilen bağımsız ve yaşanabilir bir Filistin devleti kurulmadığı sürece İsrail’le, diplomatik ilişki kurmayacağını yineledi.

Söz konusu açıklama, bazı basın yayın organlarında Pakistan’ın da İsrail’i tanıyacağı iddasının ortaya atılmasının ardından geldi.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, sözkonusu iddianın temelsiz ve bir spekülasyondan ibaret olduğunu belirtti.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü konuya ilişkin bir soruya Başbakan Imran Khan’ın son açıklamalarına atıfta bulunarak yanıt verdi ve Filistin halkını tatmin edecek bir çözüm olmadığı sürece Pakistan’ın İsrail’i resmen tanımayacağını söyledi.

Sözcü “Adil ve kalıcı bir barış için Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı kararlarına uygun, 1967 öncesi sınırlar içerisinde, Kudüs-ü Şerif’in başkent olduğu, iki devletli bir çözüm olması mecburidir” ifadelerini kullandı.

Pakistan, kurulduğu günden bu yana resmi olarak İsrail’I tanıyan bir ülke değil. Pakistanlılar, İsrail’i ziyaret de edemiyorlar çünkü Pakistan pasaportu İsrail’de geçerli değil.

İsrail’in Bahreyn, Sudan ve Birleşik Arap Emirlikleri’yle ilişkilerini normalleştirmesi, haftasonu İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun gizlice Suudi Arabistan’a giderek Veliaht Prens Selman’la görüştüğünün iddia edilmesinin üzerine gözler Pakistan’a da çevrildi.

Ancak Pakistan bu açıklamayla İsrail’i tanıyacağı iddialarına yanıt vermis oldu. Pakistan ve Suudi Arabistan arasında ise son derece sıkı finansal ilişkiler var.

Katıldığı bir TV programında İsrail’in tanınması konusunda Müslüman ülkelerden bir baskı olup-olmadığı sorusuna da Pakistan Başbakanı Khan, bunu kamuoyunun önünde konuşmayı uygun bulmadığı yanıtını verdi.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG