Erişilebilirlik

Başkan Biden Michigan'da Birleşik Otomotiv İşçileri sendikasının grevine katıldı


Başkan Biden Birleşik Otomotiv İşçileri sendikasının grevine destek vermek için Michigan eyaletindeki Detroit kentine gitti.
Başkan Biden Birleşik Otomotiv İşçileri sendikasının grevine destek vermek için Michigan eyaletindeki Detroit kentine gitti.

Başkan Joe Biden, Birleşik Otomotiv İşçileri (UAW) sendikasının 12'nci gününe giren grevine destek vermek için büyük otomotiv firmalarının fabrikalarının bulunduğu Michigan eyaletinde işçilerin yanında greve katıldı. Biden’ın bu hareketi ABD başkanlık tarihinde daha önce benzeri görülmemiş bir durum olarak dikkat çekiyor.

Başkan Biden'ı havaalanında UAW sendikasının başkanı Shawn Fain karşıladı.
Başkan Biden'ı havaalanında UAW sendikasının başkanı Shawn Fain karşıladı.

Michigan'a Air Force One uçağıyla giden Başkan Biden'ı havaalanında UAW sendikasının başkanı Shawn Fain karşıladı. Fain ayrıca grev yapan işçilerin yanına giden Biden'a da başkanlık limuzininde eşlik etti. Biden ve Fain, Detroit'in batısındaki bir banliyöde bulunan General Motors firmasına ait oto yedek parça dağıtım deposuna gitti. Biden, UAW mensubu işçilerin yüzde 40 oranında maaş zammı alması gerektiğini söyledi.

Biden'dan tarihi adım
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:04:00 0:00

Biden, grev yapan işçilerin yanında yaptığı konuşmada, “Şirketlerin başı dertteydi ama şimdi durumları çok iyi. Bilin bakalım bu ne demek? Sizin durumunuz da çok iyi olmalı. Kazandığınızı hak ettiniz. Şu anda aldığınız maaştan çok daha fazlasını hal ediyorsunuz” dedi ve UAW’nin talep ettiği yüzde 40 oranındaki maaş artışını destekleyip desteklemediği sorusuna “Evet” şeklinde yanıt verdi.

UAW Başkanı Shawn Fain de Biden’ın ziyaretini “tarihi bir an” olarak tanımladı. Otomotiv firmalarının CEO’larını kazancı toplayıp işçilere “kırıntılar için savaşmak zorunda bırakmakla” suçlayan Fain, “Bugün buraya yanımızda durmak amacıyla geldiğiniz için teşekkürler. Başkan’ın işçi sınıfının yanında olacağını biliyoruz” dedi.

Başkan Biden Birleşik Otomotiv İşçileri sendikasının grevine katıldı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

Amerikan tarihinde bir ilk

ABD başkanlık ve çalışma hayatı tarihi uzmanları, görev başındaki bir başkanın devam etmekte olan bir greve destek vermesinin geçmişte bir örneği olduğunu hatırlamadıklarını, Franklin D. Roosevelt ve Harry Truman gibi sendika destekçisi başkanların dönemlerinde bile böyle bir desteğe rastlanmadığını söylüyor.

Başkan Biden'ın Michigan eyaletindeki Detroit kentinin banliyölerinde devam eden greve katılması, sendikalara verdiği desteğin en önemli göstergesi.
Başkan Biden'ın Michigan eyaletindeki Detroit kentinin banliyölerinde devam eden greve katılması, sendikalara verdiği desteğin en önemli göstergesi.
Theodore Roosevelt, 1902 yılındaki tarihi bir kömür grevi sırasında işçi liderlerini ve maden işletmecilerini Beyaz Saray'a davet etmiş ve bu karar, o dönemde işçi sendikalarına nadiren açılan bir kucak olarak değerlendirilmişti.

Kongre üyeleriyse sendikalarla dayanışma ifadesi olarak grevlere katılıyor. 2020 yılında Demokrat Parti önseçim kampanyaları sırasında Biden ve diğer aday adayları, Las Vegas'ta yüzlerce kumarhane çalışanlarının grevine katılmıştı.

Ancak işçi haklarıyla ekonomi, tedarik zincirleri ve gündelik yaşamın diğer unsurları arasında bir denge kurmak zorunda olan görev başındaki başkanlar, Biden'a kadar, grev anlaşmazlıklarından uzak durmayı tercih etmişti.

Amerikan çalışma tarihi uzmanı olan Rhode Island Üniversitesi profesörü Erik Loomis, Biden'ın UAW grevine verdiği destekle ilgili olarak, “Bunun tarihte eşi benzeri yok. Daha önce hiçbir başkan grev hatlarına katılmadı. Tarihsel olarak başkanlar grevlere doğrudan katılmaktan kaçınmıştır. Kendilerini daha çok müzakereci olarak görürler. Bir greve ya da işçi hareketlerine doğrudan müdahalede bulunmanın kendilerine düşen bir iş olmadığını düşünürler” şeklinde konuştu.

Başkan Biden'ın Michigan eyaletindeki Detroit kentinin banliyölerinde devam eden greve katılması, sendikalara verdiği desteğin en önemli göstergesi. Biden, daha önce de online perakende devi Amazon'un tesislerindeki sendikalaşma çabalarına destek vermiş, işçi örgütlenmelerini teşvik eden başkanlık kararnameleri çıkarmıştı. Yılın önceki aylarında büyük sendikaların ortak desteğini alan Biden, Hollywood'daki senarist ve oyuncu grevleri nedeniyle California eyaletinin güneyinde yüksek getirisi olacak bağış kampanyaları düzenlemekten kaçındı.

Biden'dan otomotiv işçilerine yüzde 40 maaş zammı desteği

Biden, UAW grevi sırasında, otomotiv firmalarının sendikayı tatmin edecek kadar çaba göstermediğini kaydetmişti. Ancak Beyaz Saray yetkilileri, UAW'nun otomotiv işçilerinin maaşlarına yüzde 40 oranında zam yapılması ve işçilere haftada 32 saat çalışmaları karşılığı 40 saatlik çalışma ücreti verilmesi gibi taleplerini Biden'ın destekleyip desteklemediğini açıklamayı reddetmişti. Bugünse Biden, Michigan'da yaptığı açıklamada, işçilerin maaşlarına yüzde 40 oranında zam yapılmasını desteklediğini söyledi.

Biden’ın greve katılması ABD başkanlık tarihinde daha önce benzeri görülmemiş bir durum olarak dikkat çekiyor.
Biden’ın greve katılması ABD başkanlık tarihinde daha önce benzeri görülmemiş bir durum olarak dikkat çekiyor.
Biden, dün Beyaz Saray'dan yaptığı açıklamada, “Otomotiv sektörünün batma riskiyle karşı karşıya olduğu dönemde UAW çok büyük fedakarlıklar yaptı. Emeklilik maaşlarından başlayarak her şeyden feragat ettiler, oto sanayisini kurtardılar” dedi. Başkan, otomotiv sektörünün “kükreyerek geri dönüş yaptığı bu dönemde” işçilerin firmaların servetinden pay alması gerektiğinin altını çizmişti.

Başkan Biden, işçilerin ve işçi sendikalarının Amerikan kamuoyundan yaygın destek gördüğü bu dönemde sendikaların kendisine sağladığı destekten de güç alıyor. Ağustos ayında Gallup'un yaptığı bir ankete göre Amerikan kamuoyunun yüzde 67'si, ülkedeki işçi sendikalarını onaylıyor.

Trump da yarın Michigan'a gidecek

Cumhuriyetçi Parti'nin 2024 başkanlık seçimlerine katılacak adayını belirleyeceği önseçim sürecine önde girmesine kesin gözüyle bakılan eski Başkan Donald Trump ise yarın akşam yayınlanacak ikinci tartışma programına katılmak yerine Michigan'a giderek grev yapan işçilerle görüşecek.

Beyaz Saray, Trump'ın da Michigan'a giderek Başkan Biden'ın elini zorladığı iddiasını reddetti ve Biden'ın Michigan'a, UAW Başkanı Shawn Fain'in ricası üzerine gideceğini bildirdi. Fain, geçen hafta Biden'ı grev yapan işçilere katılmaya davet etmişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, “Bu başkan UAW'dan, işçilerden yana. Sendika işçilerini destekliyor, işçilerin yanında duracak” demişti.

Ancak yine de geçen hafta 20 eyaleti kapsayacak şekilde genişleyen UAW grevi, Biden yönetimi için bir çelişkiye işaret ediyor. Bunun nedeni, grev yapan işçilerin şikayetlerinden birinin Biden yönetiminin elektrikli araçlara geçişi desteklemesi. Benzinli araçlardan elektrikli araçlara geçiş, elektrikli araç imalatının daha az sayıda işçi gerektirmesi ve bu araçları imal edecek fabrikaların sendikalaşıp sendikalaşmayacağının garantisi olmaması, otomotiv işçilerini kaygılandırıyor.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG