Erişilebilirlik

Başkan Obama'yı 2011'de Zor Günler Bekliyor


Başkan Obama'yı 2011'de Zor Günler Bekliyor

Obama, Kasım 2010 seçimlerinde Demokrat Parti’nin kan kaybetmesinden sonra 2011’de Kongre’de çok daha güçlü bir muhalefetle karşı karşıya kalacak

Başkan Barack Obama 2010 yılında oldukça iddialı bazı politikalarını hayata geçirmede ilerleme kaydetti. Ancak Başkan, Kasım 2010 seçimlerinde Demokrat Parti’nin kan kaybetmesinden sonra 2011’de Kongre’de çok daha güçlü bir muhalefetle karşı karşıya kalacak.

Başkan Obama, 2010'da, mali kurumlara daha sıkı düzenlemeler getirilmesini ve Meksika sınırındaki güvenlik önlemlerinin güçlendirilmesini öngören yasa tasarılarını imzaladı, en önemlisi sağlık reformunu gerçekleştirdi. Ancak ekonomik kriz yüzünden Başkan Obama’ya verilen destek de azalmaya başladı.

Kasım’daki Kongre seçimlerinde Temsilciler Meclisi’nde kontrolu ele geçiren Cumhuriyetçi Parti, Başkan için işleri zorlaştırmaya kararlı. Birçok uzman bu nedenle Başkan Obama’nın 2011’de bazı yasaları Kongre’den geçirmesinin zor olacağını söylüyor.

Mark Penn Demokrat Parti strateji uzmanlarından. Penn şöyle konuşuyor:

"Herkesin yanıtını en çok merak ettiği soru şu: ‘İki yıl boyunca Kongre’de tıkanıklık mı yaşanacak yoksa iki parti uyum içinde başarılı işler mi çıkaracak? Bekleyip göreceğiz."

Demokrat Partililerle Cumhuriyetçiler Kasım seçimlerinin sonuçlarını farklı şekilde yorumluyor. Başkan Obama iki partinin işbirliği içinde çalışması gerektiğini söylüyor:

"Amerikan kamuoyu tıkanıklık ya da geçit vermeyen partizanca tavırlar için oy vermedi. Halkımız işbirliği yapıldığını ve gelişme olduğunu görmek istiyor.”

Ancak muhafazakar yorumcu Amy Holmes’a göre, seçim sonuçları Obama’nın politikalarının reddedilmesi anlamına geliyor. Holmes şunları söylüyor:

"Cumhuriyetçiler ara seçimlerde 1938 yılından beri ilk kez bu kadar büyük bir zafer elde etti. Seçmenler solcu, liberal, büyük hükümet yanlısı politikaları istemediklerini gösterdi.”

Başkan Obama’nın, 2011’de, sağlık reformunun Kongre’den geçirilmesi için mücadele etmesi gerekecek. Sağlık reformu yasasının iptalini isteyen Cumhuriyetçiler’in Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde etmesi, iklim değişikliği ve göçmenlik reformu yasalarının onaylanmasını da engelleyebilir. Mark Penn şöyle konuşuyor:

"Başkan Obama’nın şu anda iki kilit adım atması gerekiyor. Soldan merkeze kaymak ve ekonomiye odaklanmak.”

Siyaset uzmanı Amy Holmes da Başkan’ın merkeze doğru yönelmesi gerektiği görüşünde:

Başkan Obama tıpkı Bill Clinton’un yaptığı gibi önümüzdeki iki yıl içinde merkeze yöneldiği ve Cumhuriyetçilerle ortak paydada buluştuğu politikalar yürüttüğü takdirde bazı başarılar elde edebilir.”

Başkan Obama’nın öncelik vereceği konulardan biri, 2012’de ikinci dönem seçilmek için yürüteceği seçim kampanyasını başlatmak olacak. Başkan Bill Clinton’un 1994 yılındaki ara seçim hezimetini atlatmasına ve iki yıl sonra yeniden seçilmesine katkıda bulunan Mark Penn, Başkan Obama’nın da 2012’de aynı başarıyı yakalayabileceği görüşünde:

"Obama işsizlik oranını düşürmeyi başarırsa kendisini destekleyen sağlam bir temel oluşturur. Birçok kişi Obama’yı seviyor ve başarılı olmasını istiyor.”

Mark Penn, Amy Holmes ve diğer uzmanlar siyasette iki yılın çok uzun bir zaman olduğunu ve birçok şeyin değişebileceğini vurguluyor.

XS
SM
MD
LG