Erişilebilirlik

Beyrut'ta Hizbullah'a Roket Saldırısı


Lübnan Kızılhaç görevlileri Beyrut'taki roket saldırısında yaralanan bir kişiyi tedavi ederken
Lübnan Kızılhaç görevlileri Beyrut'taki roket saldırısında yaralanan bir kişiyi tedavi ederken
Lübnanlı güvenlik yetkilileri, Beyrut’un Hizbullah militanlarının kalesi olan bir mahallesine iki roket isabet ettiğini bildirdi.

Haberlere göre Beyrut’un güney kesimine düşen roketler bir oto satış mağazası ile bir eve isabet ederken en az dört kişinin yaralanmasına yolaçtı.
Roket saldırısı Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın konuşmasından bir gün sonra meydana geldi.

Nasrallah Cumartesi günü yaptığı konuşmada , komşu Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esat hükümeti saldırıya uğrarken kendilerinin bu duruma kayıtsız kalmayacaklarını açıkladı.
Hasan Nasrallah, konuşmasında, Lübnan’ı aşırı İslamcıların tehdinden korumak için Suriye’de savaştıklarını bildirdi. Hizbullah lideri, ilk kez militanlarının Suriye’deki savaşa katıldığını doğruluyor.

Bu arada Suriye ordusu, Hizbullah’ın da desteğiyle bir haftadır isyancıların elindeki stratejik sınır kasabası Kuseyr’i geri almak amacıyla yoğun saldırılarını sürdürüyor.
Londra’daki muhalefet örgütü Suriye İnsan Hakları İzleme, Cumartesi günkü çatışmalarda en az 22 kişinin öldüğünü açıkladı. Grup, Suriye ordusunun operasyonunu başlattığı Pazar gününden bu yana isyancıların en ağır topçu ve roket saldırısına maruz kaldığını bildiriyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı, Hizbullah’ın Suriye’deki olaylara doğrudan müdahalesinin Lübnan’ı başka bir ülkedeki iç savaşa çekeceği uyarısında bulundu. Geçen hafta Lübnan’ın Trablus kentinde Esat rejimi yanlıları ve karşıtları arasında çıkan çatışmada 23 kişi ölmüştü

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG