Erişilebilirlik

Beşar Esat Üçüncü Döneminde


Beşar Esat, Suriye'nin eski diktatörü Hafız Esat'ın oğluydu. Ağabeyi Basil'in 1994 yılında aşırı sürat merakıyla geçirdiği trafik kazasında ölmesinin ardından, göz doktorluğu yaptığı İngiltere'den apar topar getirilerek babasının yerini almak üzere yetiştirildi. Babasının 2000 yılında ölmesinden bu yana Beşar devlet başkanlığını yürütüyor

Beşar Esat’ın Şam’da, devlet başkanlığı sarayındaki yemin törenine parlamento üyeleri de katıldı. Geçen ay yapılan tartışmalı seçime 10 milyon kişinin katıldığı ve Esat’ın yüzde 89 oyla birinci çıktığı açıklanmıştı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat, üçüncü dönemine başladı. Esat, Batılı ülkelerin “düzmece” diye tanımladığı ve iç savaşın ortasında hükümetin kontrolundaki bölgelerde düzenlenen seçimleri kazanmıştı.

Beşar Esat’ın Şam’da, devlet başkanlığı sarayındaki yemin törenine parlamento üyeleri de katıldı. Geçen ay yapılan tartışmalı seçime 10 milyon kişinin katıldığı ve Esat’ın yüzde 89 oyla birinci çıktığı açıklanmıştı.

Yemin töreninde konuşan Esat, kendi deyimiyle “terörist” diye tanımladığı isyancılara destek veren Batılı ve Arap devletlerinin ağır bedel ödeyeceği uyarısında bulundu. Suriye halkını kazandıkları “zaferden” dolayı kutlayan Beşar Esat, halka hitaben “Diğerleri devrim istediler, ama gerçek devrimciler sizlersiniz” diye konuştu.

Batılı ve Arap devletler Suriye’de üç buçuk yıldır rejime karşı savaşan isyancılara para ve teçhizat yardımı yapıyor. Ancak rejime bağlı kuvvetler, İran ve Lübnanlı Hizbullah örgütünün de yardımıyla zayıf donanımlı isyancıları birçok cephede püskürttü.

Mart 2011’de başlayan Suriye iç savaşı 170 binden fazla kişinin hayatına mal oldu, 3 milyona yakın kişi ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Çatışmalar toplam 6 buçuk milyon kişiyi evinden etti.

XS
SM
MD
LG