Erişilebilirlik

“Patriot Ukrayna İçin Kritik Olacak Eğitim Zaman Alabilir”


ABD Başkanı Joe Biden sürpriz bir ziyaretle başkent Washington’a gelen Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’yi Beyaz Saray’da ağırladı.

Ukrayna’ya yaklaşık 2 milyar dolarlık askeri yardım açıklayan Başkan Biden Patriot bataryasının Ukrayna için önemli bir unsur olacağını, eğitimin biraz zaman alabileceğini söyledi.

İki lider Beyaz Saray’da yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Ukrayna’ya 1 milyar 800 milyon dolarlık yeni güvenlik yardımı açıklayan Başkan Biden, eğitim sürecine dikkat çekerek, Ukrayna güçlerinin Patriot füze sistemlerini kullanmasının zaman alacağını söyledi.

Zelenski Washington’da
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:09:43 0:00


Biden: “Patriot savunma amaçlı”

Biden yönetiminin açıkladığı yeni yardım paketinin 1 milyar dolarlık kısmı Pentagon’un var olan stoklarından, 800 milyon dolarlık kısmı da Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi’nden karşılanacak.

Patriot bataryasında genellikle sekiz füze rampası ve her rampada da dört füze bulunuyor. Eğitim sürecinin haftalar alması ve sürecin Almanya’daki Grafenwoehr eğitim bölgesinde yürütülmesi bekleniyor.


Rusya Ukrayna’ya gelişmiş füze savunma sistemi sağlanmasının çatışmayı derinleştireceğini ve bu sistemlere eşlik eden mürettebatın meşru hedef haline geleceği tehdidinde bulunmuştu.

ABD Başkanı Joe Biden Ukrayna lideriyle düzenlediği ortak basın toplantısında bu adımın gerilimi artırma amacı taşımadığını, sistemlerin savunma amaçlı olduğunu vurguladı.

Biden’dan Zelenski için “sahada da masada da kazanacak” mesajı

ABD Başkanı Biden, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’nin savaşı sonlandırmak için adil bir barış sağlama konusunda açık olduğunu hissettiğini ancak Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in çatışmayı sona erdirmeyi istediği yönünde bir işaret göstermediğini söyledi.

Başkan Biden Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski için, “Moskova ile olası bir anlaşmayı müzakere etmeye hazır olduğunda, sahada da kazanmış olacağı için başarılı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Zelenski: “Patriot etkili bir hava kalkanı oluşturulmasında önemli bir adım”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski de, ABD’ye desteği için teşekkür etti.

Zelenski, Ukrayna’ya karadan havaya Patriot füze savunma sistemlerinin sağlanacak olmasının ülkesi için “etkili bir hava kalkanı” oluşturulmasında önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Ukrayna lideri Rusya’yı kastederek, “Terörist devleti terör aracından, şehirlerimizi ve enerji altyapımızı vurma imkanından ancak bu şekilde mahrum bırakabiliriz” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, Rusya ile varılabilecek “adil bir barış” kavramının çerçevesini de çizdi, Ukrayna’nın, egemenliği ve toprak bütünlüğünden taviz vermeyeceğini vurguladı.

  • 16x9 Image

    Begüm Dönmez Ersöz

    Begüm Dönmez Ersöz medyadaki kariyerine 2006’daki İsrail-Lübnan savaşı sırasında CNN Türk’te simultane tercüman ve muhabir olarak başladı. 2014-2018 yılları arasında dış haber müdürü olarak görev yaptığı kanalda dış politika ve uluslararası diplomasiye ilişkin haberler hazırladı, özel röportajlar yaptı. IŞİD’le mücadele operasyonları döneminde çatışma bölgeleri dahil sahadaki ekibi yönlendirdi, ABD’de başkanlık seçimleri gibi özel yayınları yönetti. Merkezi Atlanta’da bulunan CNN’in editoryal, liderlik ve dijital gazetecilik programlarına katıldı. Boğaziçi Üniversitesi’nin gururlu mezunlarından. Begüm Dönmez Ersöz 2018’de göreve başladığı VOA Türkçe’de ABD dış ve iç siyasetinden uluslararası diplomasiye uzanan geniş bir alanda haber, röportaj ve yayın yapıyor. VOA Türkçe’nin Beyaz Saray ve Kongre muhabirliği görevini yürütüyor. Simultane çeviri ve gazetecilik becerilerini aynı potada eritebildiği bir işi olduğu için mutlu.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG