Erişilebilirlik

Biden Birliğin Durumu Konuşmasında Ne Mesaj Verecek?


ABD Başkanı Joe Biden

ABD Başkanı Joe Biden göreve geldiğinden bu yana ikinci kez Birliğin Durumu konuşmasını yapmaya hazırlanıyor. Demokrat Başkan bu kez Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde ortak oturuma hitap edecek.

Biden’ın iç siyasette ekonomi, dış siyasette de Ukrayna savaşı ve Çin’le yaşanan gerilime değinmesi bekleniyor.

Biden Birliğin Durumu Konuşmasında Ne Mesaj Verecek?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:43 0:00

Başkan Biden’ın ekonomideki belirsizlik konusunda ilerleme sağlanması gereken alanların olduğu ancak iyimser olunması gerektiği yönünde bir mesaj vermesi bekleniyor.

Konuşma metninden paylaşılan bölümlere göre Başkan Biden'ın ekonomi konusunda elde edilen kazanımları vurgulaması ve kendi döneminde 12 milyon istidamın oluşturulmasından söz etmesi bekleniyor.

İç siyaset gündeminde Biden'ın 6 Ocak Kongre saldırısına da atıfta bulunarak, "İki yıl önce demokrasimiz İç Savaştan bu yana en büyük tehditle karşı karşıya kaldı. Bugün, biraz yara almış olsa da, hala sağlam duruyor" ifadelerini kullanması bekleniyor.

Cumhuriyetçiler'e mesaj

Demokrat Başkan Biden'ın konuşmasında Cumhuriyetçiler'e birlikte çalışma mesajı vermesi bekleniyor.

"Çatışmış olmak için çatışmak bizi bir yere götürmüyor. Her zaman ülke için vizyonum şu oldu: Ulusa ruhunu yeniden kazandırmak, Amerika’nın bel kemiğini, yani orta sınıfı yeniden inşa etmek ve ülkeyi birleştirmek" ifadelerini kullanması bekleniyor.

Dış politikada gündem Ukrayna ve Çin

Biden’ın Birliğin Durumu konuşması Ukrayna’nın Rusya tarafından işgalinin yıldönümü olan 24 Şubat tarihinin yaklaştığı bir döneme rastlıyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Başkan Biden’ın Ukrayna konusunda çok önemli başarılar kazanıldığını, bu kazanımları güçlendirme konusunda kararlı olduklarını ve süreç içinde ABD Kongresi ile partiler üstü bir yaklaşımla çalışmaya devam edeceklerini vurgulayacağını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde ABD semalarında bir süre dolaştıktan sonra vurularak düşürülen Çin’e ait casus balonunun ardından Pekin’le bir kez daha yükselen gerilimin de ana konu başlıklarından biri olması bekleniyor.

Demokrat Başkan’ın arkasında bu kez Cumhuriyetçi McCarthy olacak

Demokrat Başkan Joe Biden’ın daha önceki Birliğin Durumu konuşması sırasında salonda arkasında dönemin Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Partili Nancy Pelosi vardı.

Bu kez Biden’ın arkasında, çoğunluğun Cumhuriyetçiler’de olduğu Temsilciler Meclisi’nin yeni Cumhuriyetçi Partili Başkanı Kevin McCarthy olacak.

Cumhuriyetçi Kevin McCarthy, Demokrat Başkan’ın Kongre ortak oturumuna hitabı öncesinde kendisini saygı çerçevesi içinde karşılayacağını belirtti, “Konuşmasını yırtmayacağım ya da oyun oynamayacağım” dedi.

Temsilciler Meclisi’nin eski Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi eski Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump’ın 2022’de yaptığı son Birliğin Durumu konuşmasının tamamlamasının ardından konuşma metnini yırtarak tepki göstermişti.

Cumhuriyetçi McCarthy’nin, Başkan Biden’dan, yapacağı konuşmada “aşırı uç MAGA Cumhuriyetçileri” ifadesini kullanmamasını talep ettiği yönünde haberler basına yansıdı.

Biden 2022 ara seçim kampanyasında eski Başkan Donald Trump ve onun “Make America Great Again” sloganını savunan destekçileri için bu ifadeyi sık sık kullanmıştı.

Tyre Nichols’ın ailesi ve Bono davetliler arasında

Başkan Biden’ın bu yılki konuşmasını dinlemek üzere salona davet edilen konuklar arasında, geçtiğimiz haftalarda Memphis’te polis memurlarının ağır şekilde darp etmesinin ardından hayatını kaybeden Tyre Nichols’ın anne ve babası da var.

Nichols’ın ailesi First Lady Jill Biden’la birlikte oturacak. Bir diğer davetli de İrlandalı rock grubu U2 grubunun solisti Bono.

Anketler ne diyor?

Birliğin Durumu konuşması Demokratlar arasında Biden’ın olası 2024 adaylığına desteğin düşük olduğunu gösteren anket verilerinin açıklandığı bir döneme rastladı.

AP’nin anketine göre Demokratlar’ın yüzde 62’si Biden yerine başka bir ismin aday olmasını istiyor.

Washington Post-ABC anketine göre de Demokratlar’ın yüzde 58’i bu görüşte.

Yine AP’nin anketine göre Amerikalı yetişkinlerin yalnızca dörtte biri ülkenin doğru bir yolda ilerlediği kanısında.

Demokrat Başkan Biden’ın Birliğin Durumu konuşmasının ardından Cumhuriyetçiler adına yanıtı, kamuoyunun Trump’ın eski basın sözcüsü olarak da tanıdığı Arkansas Valisi Sarah Huckabee Sanders’ın vermesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG