Erişilebilirlik

Biden Ekonomi Planlarına Destek Turunda 


Başkan Joe Biden, ekonomi planlarına destek sağlamak için Salı günü Michigan’a gitme kararı aldı. Biden’ın amacı Demokrat Parti içinde çekişme yaratan harcama paketinin, halkın büyük bir bölümü için potansiyel faydalarına dikkat çekmek.

Demokrat Parti içindeki ılımlılılar ve ilericiler arasındaki bölünme, geçen hafta 1 trilyon dolarlık altyapı tasarısı ve planlanan 3,5 trilyon dolarlık sosyal harcama paketini Kongre’de ilerletemedikleri için Biden'ın planlarına darbe vurmuştu. 3-5 trilyon dolarlık paketin kesintilerle karşı karşıya kalması ihtimali bulunuyor.

Beyaz Saray, Başkan’ın her iki tasarıya kamu desteği toplamayı sürdürmek için Michigan'ı ziyaret edeceğini söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki hafta başında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Biz burada yasama hizmetleri hakkında çok önemli konuşmalar yapıyor olsak bile, Başkan dışarı çıkıp bu yasa tasarılarının insanların hayatlarını daha iyi hale getirecek bileşenleri ve parçaları hakkında konuşmak istiyor" dedi.

Demokratlar, altyapı tasarısını geçirmedikleri takdirde gelecek yıl yapılacak Kongre seçimlerinde kızgın seçmenler tarafından cezalandırılmaktan korkuyorlar. ABD altyapısını yeniden inşa etmek, Biden'ın kilit seçim vaatlerinden biriydi.

Biden'ın önerdiği daha geniş kapsamlı tasarı, çocuk bakımı, barınma ve sağlık yardımları, ücretsiz devlet üniversitesi eğitimi ve temiz enerji teşviklerini içeriyor. Beyaz Saray, tasarının ülkenin borcunu arttırmayacağını çünkü varlıklı kesim ve firmalara yönelik vergilerle karşılanacağını kaydediyor.

Beyaz Saray programına göre Biden Michigan'a gitmeden önce altyapı tasarısı ve ekonomik gündemi hakkında Temsilciler Meclisi’nin Demokrat üyeleriyle video konferansla görüşmeyi planlıyor.

Beyaz Saray İletişim Direktörü Kate Bedingfield, Biden’ın 4 Ekim’de ilericilerle daha az maliyetli bir harcama tasarısını görüşmek üzere yaptığı toplantının ardından, bugünkü toplantının ılımlı Demokratlar’la olacağını söyledi.

MSNBC kanalına konuşan Bedingfield, Biden’ın yelpazedeki tüm Demokratlar’a ulaştığını söyledi ve anlaşmaya varmaya yüzde 99 yakın olduklarını bildirdi.

Biden’ın müttefikleri, anketlerde Amerikalılar’ın geniş kesimlerince desteklenen çoğu planının, yasama tartışmalarında kaybolmasından endişe ediyor.

Michigan, başkanlık seçimlerinin çekişmeli eyaletlerinden biri. Biden 2020 seçimlerinde eyaleti Cumhuriyetçiler’in elinden alarak Demokrat Parti’ye kazandırmıştı. Beyaz Saray, eskiyen altyapının Michigan sakinleri için işe gidiş gelişleri yavaşlattığını ve birçoğunun çocuk bakımına ve geniş bant internete erişimi olmadığını söylüyor.

Biden, Michigan’ın Detroit kentinin yaklaşık 90 kilometre batısında bulunan 9 bin 500 nüfuslu Howell'e gidecek ve Uluslararası İşletme Mühendisleri Birliği eğitim tesisini ziyaret edecek. Kasaba, rekabetin yüksek olduğu 8. Kongre bölgesinde yer alıyor. Bu bölgenin seçmenleri 2020'de Trump'ı seçti ama aynı zamanda Temsilciler Meclisi’ne Demokrat Elissa Slotkin'i gönderdi.

Slotkin, 1 trilyon dolarlık yol ve köprü yasasını destekliyor ve daha geniş sosyal harcama tasarısının unsurlarını savunuyor; ancak planı tam olarak gözden geçirmesi gerektiğini de söylüyor.

Temsilciler Meclisi’nin ilerici Demokratlar’ı, maliyeti nedeniyle bazı ılımlıların itiraz ettiği sosyal harcama tasarısına destek alana kadar altyapı tasarısına oy vermeyeceklerini söylediler. Anlaşmazlık Demokrat liderleri, geçen hafta Senato’da iki partiden de destek almış olan altyapı tasarısı üzerinde planlanan oylamayı ertelemeye zorladı.

Biden, ılımlı Demokrat senatörler Kyrsten Sinema ve Joe Manchin'i kazanmak için sosyal harcama tasarısının maliyetinin düşmesi gerekeceğini söyledi. Bu iki ismin desteği gerekli çünkü tüm Cumhuriyetçi senatörler daha büyük tasarıya karşı çıkıyor ve tasarının geçmesi için her Demokrat oya ihtiyaç var.

Televizyon kanalı CBS, tartışmalara aşina olan isimsiz kaynaklara atıfta bulunarak, Başkan Biden’ın 4 Ekim’de ilerici Kongre üyeleriyle yaptığı toplantıda 1,9 ile 2,2 trilyon dolarlık bir aralık belirlediğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG