Erişilebilirlik

“Biden F-16 konusunda Kongre’ye her türlü teklifi yapmaya hazır olduğunu söyledi”


Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam Biden'la yaptığı telefon görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam Biden'la yaptığı telefon görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden'la dün yaptığı telefon görüşmesine ilişkin açıklamalar yaptı.

Erdoğan, F-16'yla ilgili gelişmeler konusunda Biden'ın "olumlu bakış açısını dile getirdiğini ve Kongre'ye her türlü teklifi yapmaya hazır olduğunu söylediğini" kaydetti.

Erdoğan İstanbul’da cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dün Biden’la etraflıca bir görüşme yaptıklarını belirten Erdoğan, “Bu görüşmenin ana başlıklarını F-16'yla ilgili gelişmeler teşkil etti. F-16'yla ilgili gelişmeler konusunda Biden kendisinin olumlu bir bakış açısının olduğunu ve bununla ilgili olarak da Kongre'ye her türlü bu noktada teklifini yapmaya hazır olduğunu söyledi" dedi.

Erdoğan: “Biden F-16 konusunda Kongre’ye her türlü teklifi yapmaya hazır olduğunu söyledi”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:50 0:00

"Özellikle İsveç konusundaki yaklaşımımız ve İsveç'le ilgili olarak da parlamentomuzun vereceği kararı çok çok önemsediklerini söylediler. Biz de kendilerine, İsveç konusunda bizim parlamentomuzun dürüst bir yaklaşım içerisinde olduğunu.Yeter ki terörle ilgili yaklaşımlarını İsveç kontrol altına alsın. Millet Meclisimiz olarak şu anda komisyondan zaten geçti" diye Erdoğan, Dışişleri Komisyonu'nun da şu anda Kongre'yle bu gelişmeleri yürüttüğünü belirtti.

Gazze konusunun da görüşmede ele alındığını ifade eden Erdoğan, “Özellikle Amerika'nın, başta siz olmak üzere buraya müdahil olmanız gerekiyor dedik. Buna sizin müdahil olmamanız halinde bir insanlık suçu var, vicdani suç var. Bizim de burada tabii elimiz, kolumuz bağlı duramayız. Bizler de elimizden geleni yapmaya yine aynı şekilde devam ediyoruz, devam edeceğiz dedik. Bunları da kendileriyle değerlendirdik” dedi.

Erdoğan açıklamalarında ayrıca İsrail’i eleştirerek, BM Genel Kurulu’nda bu hafta alınan acil ateşkes sağlanması çağrısının yapıldığı kararını hatırlatarak, “Bu gösteriyor ki, İsrail artık bir yalnızlığa doğru gidiyor. Bundan sonraki süreçte de İsrail'in bu yalnızlığı daha da artacak” ifadesini kullandı.

Eurofighter Typhoon uçaklarının alımıyla ilgili gelişme olup olmadığına dair soruya da Erdoğan, "Şu anda Eurofighter'lar ile ilgili Savunma Bakanlığımız muhataplarıyla görüşmelerini yapıyor. Bu görüşmeler devam ediyor. Temenni ederiz ki inşallah bu görüşmeler olumlu istikamette seyreder" yanıtını verdi.

“Aralık sonuna doğru birinci derecede büyükşehirlerimizin adaylarını açıklamaya başlayacağız”

Cumhurbaşkanına AK Parti’nin belediye başkanı adaylarını ne zaman açıklayacağı da soruldu. Erdoğan, bu hafta içerisinde Ankara, Adana ve İzmir'in gerek milletvekilleri gerek teşkilatı gerekse de belediye başkanlarıyla Ankara'da toplantı yaptıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazar günü İstanbul'un 3 bölgesinin de kanaatlerini alacaklarını ifade ederek, "Bu kanaatler, bu temayüllerden sonra bunların üzerinde çalışıp inşallah Aralık ayının sonuna doğru da birinci derecede büyükşehirlerimizin adaylarını açıklamaya başlayacağız. Ama bu arada da tabii bazı illerin de adaylarını açıklayabiliriz. Gelen temayüllere göre bu çalışmaları değerlendirip, gecikmeden bir an önce açıklamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’den yarım yüzyıl sonra yeni Ay macerası – 22 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG