Erişilebilirlik

Biden: "NATO'nun Her Karışını Savunacağız"


ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin arasındaki karşılıklı sert mesajlaşmalar sürüyor. Biden, NATO'nun Doğu kanadındaki 9 ülkeyle "B-9 zirvesinde" biraraya gelerek, Moskova'ya "NATO'nun her karışını savunacağız" mesajı gönderdi. Biden, Putin'in Yeni START Anlaşması'nı askıya alma kararını "büyük hata" olarak niteledi.

Biden'dan 5. Madde Vurgusu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:17 0:00

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, "NATO Anlaşması'nın 5'inci maddesinde de olduğu gibi birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için varız" dedi.

Dünya gündemine dün, Başkan Biden'ın Ukrayna'da miting havasında yaptığı "demokrasilerin kazanacağı" mesajını içeren konuşmasına karşılık, Rus lider Vladimir Putin'in Ukrayna'ya başlattıkları saldırıyı "güçlendirerek sürdürecekleri” vurgusu yaptığı sert konuşması damgasını vurdu.

Başkan Joe Biden ile Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in Soğuk Savaş dönemini hatırlatan karşılıklı mesajlaşmaları bugün de devam etti. Dün ABD ile imzaladıkları nükleer silahsızlanma anlaşması Yeni START'a ülkesinin katılımını askıya aldığını açıklayan Putin, bu sabah Moskova'da Çin’in en kıdemli diplomatı, Çin Komünist Partisi Dış İlişkiler Merkez Komisyonu Ofisi Direktörü Wang Yi ile kameralar karşısında biraraya geldi.

Avrupa’dan Moskova’ya mesaj

Başkan Biden da, NATO'nun Doğu kanadını oluşturan Rusya'ya komşu "Bükreş-9 (B-9) ülkeleriyle" Varşova'da yapılan zirveye katılarak, Avrupa'dan Moskova'ya mesaj gönderdi.

Putin, Washington'a, "Yalnız değiliz, Çin bizi destekliyor" derken, Başkan Biden da, "NATO'nun her karış toprağını savunuruz" yanıtını vererek, herhangi bir NATO ülkesine saldırı olursa "Rusya'ya sert karşılık verecekleri" uyarısında bulundu.

Biden’ın, Ukrayna'ya Avrupa'da en çok destek veren ülke Polonya'nın başkenti Varşova'da, NATO'nun Doğu kanadındaki 9 Avrupa ülkesi Bulgaristan, Çekya, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya ve Slovakya’nın devlet başkanlarıyla biraraya geldi. B-9 zirvesi, 4 Kasım 2015'te Romanya'nın başkenti Bükreş'te kurulmuştu.

ABD Başkanı, zirveye katılarak, Rusya'nın nükleer silahsızlanma anlaşmasından çekildiğini açıklamasının ertesi günü, eski Sovyet bloku ya da Varşova Paktı'na üye olma ortak paydasında buluşan bu ülkeleri rahatlatmayı hedefliyor.

Joe Biden, zirvenin açılış konuşmasında, "Ukrayna'nın işgalinin üzerinden bir yıl geçti ve biz hala güçlü ve biraradayız. NATO'nun Doğu kanadında güçlü bir koruma gücümüz var. NATO'nun doğu kanadı toplu savunmamızın ön cephesidir. ABD'nin NATO taahhüdü açıktır; NATO'nun bir üyesinin saldırıya uğraması durumunda, her karışını savunuruz" dedi.

Biden, zirveye gelişinde Beyaz Saray muhabirlerine yaptığı açıklamada da, Putin'in, Rusya'nın Yeni START Anlaşması'na katılımını askıya alma kararının "büyük bir hata" olduğunu söyledi.

Stoltenberg: "Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, "Bugün iki önemli konudaki memnuniyetimi dile getirmek istiyorum. Birincisi Başkan Biden ile Varşova'ya yeniden gelmek, ikincisi de Vilnius zirvesinden sonraki, NATO'nun bir sonraki zirvesine ABD'nin evsahipliği yapacağını açıklamaktan memnuniyet duyuyorum" dedi.

AB ve NATO Ukrayna İçin Bir Araya Geldi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00

Rusya lideri Putin'in "barışa değil", tam tersine "kapsamlı bir savaşa" hazırlandığını dile getiren Stoltenberg, "Dolayısıyla Ukrayna'nın yanında olmaya devam edeceğiz" dedi. Rusya'nın 2008'de Gürcistan ile saldırılarına başladığını, ardından 2014'te Kırım, sonra da geçtğimiz yıl Ukrayna saldırısının geldiğini belirten Stoltenberg, "Rus saldırganlığını kırmalıyız. NATO topraklarının her karışını koruyacağız. NATO'nun 5'inci maddesinde olduğu gibi, birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için varız" diye konuştu.

Doğu Avrupa-Atlantik ilişkisi

Evsahibi Polonya Cumhurbaşkanı Andrezj Duda da, ABD Başkanı Joe Biden'ın toplantıya katılımını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, bunun "Bükreş 9 formatının özünü ve Amerikan Yönetiminin Doğu Yakası'nın güvenliğine olan bağlılığını bir kez daha teyit ettiğini" dile getirdi.

Katılımcı diğer ülke liderleri de, Biden'ın zirveye katılmasının, Doğu Avrupa ülkeleriyle Atlantik ötesi ilişkilerin gücünün önemli bir göstergesi söyledi.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG