Erişilebilirlik

Biden ve Erdoğan Telefonda Görüştü


(ARŞİV) Bali'deki G20 zirvesinden
(ARŞİV) Bali'deki G20 zirvesinden

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak, depremlerin ardından ülkesinin Türkiye'ye gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğunu vurguladı. Biden görüşmede, depremde hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti.

Beyaz Saray'dan görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada, Biden bugün öğleden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'la telefonda görüştüğü belirtildi.

Başkan Biden'ın, "bu trajediye yanıt olarak NATO müttefiki Türkiye'ye gereken her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğunu tekrar vurguladığı" kaydedildi.

Açıklamada, "Başkan Biden, depremlerde sevdiklerini kaybeden veya yaralananlara Amerikan halkı adına taziyelerini iletti" ifadesi kullanıldı.

Beyaz Saray açıklamasına göre Biden görüşmede, "Türkiye'deki arama ve kurtarma çalışmalarına destek vermek ve depremlerden etkilenenlerin ihtiyaç duyabileceği, sağlık hizmetleri ya da temel yardım gereçleri gibi diğer yardımları koordine etmek için ABD'den ekiplerin hızla konuşlandırılmakta olduğunu" söyledi.

Görüşmeyle ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada da, deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayan ABD Başkanı Biden'ın, hayatını kaybedenler için taziyelerini ilettiği, yaralılara şifa dileğinde bulunduğu belirtilmişti.

Gün içinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da telefon görüşmesi yapmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price görüşmeyle ilgili olarak, "Bakan Blinken ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD ve ortaklarımızın en iyi şekilde nasıl yardımcı olabileceklerini ele aldılar. Bakan Blinken, ilk yardım müdahalemizin halihazırda devam ettiğini teyit etti ve hem Türkiye hem de Suriye'deki deprem mağdurlarına yardım etmek için Türkiye ile koordinasyon içinde elimizden gelen her şeyi yapma sözü verdi'' ifadelerini kullanmıştı.

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG