Erişilebilirlik

Bilim İnsanlarından Hükümetlere Çağrı


Bilim İnsanlarından Hükümetlere Çağrı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00

Dünyanın dört bir yanında yüzlerce kentte bilimi destekleyenlerin düzenlediği yürüyüşler büyük ilgi çekti. Gösterileri düzenleyenler, hükümetleri, sağlık, çevre, güvenlik ve ekonomi gibi alanlarda gerçeklere ve bilimsel kanıtlara dayalı kararlar almaya çağırdı.

Bu yürüyüşe katılanların zeka düzeyi son derece yüksekti. Nedeni, katılımcıların hemen hepsinin bilimadamı olmasıydı.

Jim ve Sam, Michigan Eyalet Üniversitesi’nde görevli. Washington’a gelen ikilinin aklında tek bir mesaj vardı: Bilim önemlidir.

Almanya’dan Tayvan’a, Avustralya’ya kadar birçok ülkede göstericiler, hükümetlerin bilime dayalı kanıtlarla bütçe hazırlamalarını istedi.

Bütçe Dairesi Başkanı, çevre koruma daireleri ve tıbbi araştırma kurumlarının bütçelerinin kesileceğini açıklamıştı.

Başkan Trump, bilim yürüyüşü sırasında attığı Twitter mesajında, ”Ülkemizin doğal güzelliklerini korumayı taahhüt ediyoruz” dedi.

Kimilerine göre ise bu tür eylemler, bilime siyaset karıştırıyor. Profesör Jim Dearing, maddenin sabit kalmadığını kaydediyor.

”Hükümet işini yaptı ve fonların paylaştırılması konusunda çok da siyasi olmak zorunda kalmadı. Ancak o devrin kapandığı kanısındayım.”

Yürüyüşleri düzenleyenler, katılımcıların bu heyecanı her zaman taşımalarını istiyor. Washington ise önümüzdeki hafta yeni bir yürüyüşe hazırlanıyor. Bu kez de göstericiler, iklim değişikliği için yürüyecek.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan New York’ta resmi görüşmelerini sürdürdü – 22 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG