Erişilebilirlik

Bill Gates Yine Dünyanın En Zengini


Forbes dergisinin dünyanın en zenginleri sıralamasında bu yıl ilk sırada yine Microsoft’un kurucusu Bill Gates yer aldı
Forbes dergisinin dünyanın en zenginleri sıralamasında bu yıl ilk sırada yine Microsoft’un kurucusu Bill Gates yer aldı

Forbes dergisi, dünyanın en zenginlerinin yer aldığı listesini yayınladı. Her yıl yayınlanan listede bu yıl ilk sırada 75 milyar dolarlık mal varlığıyla yine Microsoft’un kurucusu Bill Gates yer alıyor.

İspanyol giyim markası Zara’nın kurucusu ve sahibi Amancio Ortega ise 67 milyar dolarla ikinci sırada yer aldı. Ünlü yatırım uzmanı işadamı Warren Buffet 60,8 milyar dolarla üçüncü sırada.

Dünyanın en zengin kadını ise L’Oreal kozmetik şirketinin kurucusu Liliane Bettencourt oldu. Bettencourt’un toplam mal varlığı 36,1 milyar dolar olarak hesaplandı.

Dünyanın en genç yatırımcısı unvanını ise 1,2 milyar dolarla Norveçli Alexandra Andresen aldı. Sadece 19 yaşında olan Andresen, toplam 1810 zenginin yer aldığı genel sıralamada 1476. sırada.

Dünyanın en yaşlı yatırımcısı ise 3 milyar dolarlık mal varlığı bulanan David Rockefeller Sr. oldu. Petrol ve bankacılık alanlarındaki yatırımlarıyla bilinen 100 yaşın üzerindeki Rockefeller, Forbes sırlamasında 569. sırada.

Amerika, sıralamada dünyanın en fazla zengin yatırımcısını barındıran ülke olarak yine öne çıktı. Forbes’un milyarderler listesindeki 540 kişi Amerika’dan. Çin, yeni 70 milyarderle birlikte, geçen yılki rakamını 251’e çıkardı.

Amerikan emlak devi ve Cumhuriyetçi Başkan aday adayı Donald Trump ise bu yıl, 4,5 milyar dolarlık net mal varlığıyla 324. sırada yer aldı.

Türkiye’nin milyarderleri de listede

Türkiye’deki milyarderler ise Forbes’un sıralamasında ilk 600’e giremedi. Ülker Gıda’nın sahibi Murat Ülker, 2,9 milyar dolarlık mal varlığıyla 595’inci oldu. Finans sektöründen Hüsnü Özyeğin 2,6 milyar dolarla 666. sıraya yerleşirken, Doğuş Holding’in sahibi Ferit Şahenk, 2,4 milyar dolarla Forbes listesinin 722 basamağında yer aldı.

Forbes dergisinin dünyanın en zenginleri ile Türkiye’nin en zenginleri sıralamasını aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

http://www.forbes.com/billionaires/list/

http://www.forbes.com/billionaires/list/#version:static_search:turkey

STÜDYO VOA

Amerika’nın tartıştığı silah: AR-15 – 19 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG