Erişilebilirlik

Blinken Çin’den İngiltere’ye geçti: Gündem Ukrayna


ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken bugün, İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly ile görüştü
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken bugün, İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly ile görüştü

Çin’deki temaslarını tamamlayan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İngiliz ve Ukraynalı muhataplarıyla görüşmek üzere Londra'ya gitti. Blinken, Ukrayna'nın Rus işgalinin etkilerinden kurtulmasına yardımcı olmak için uluslararası desteği arttırmaya odaklanan konferansa katılacak.

Dünya Mülteciler Günü kapsamında Blinken bugün, İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly ile, savaştan kaçan Ukraynalılar’ın İngiltere'de hayata uyum sağlamaları konusunda tavsiye ve destek vermek için Londra’da kurulan bir merkezi gezdi.

Blinken Çin’den İngiltere’ye geçti: Gündem Ukrayna
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

İki günlük Ukrayna İyileştirme Konferansı da yarın başlayacak. Uluslararası konferansa, İngiltere ve Ukrayna ortaklaşa evsahipliği yapıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ile Londra'da biraraya geldi.
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ile Londra'da biraraya geldi.

Cleverly ile ikili görüşmelerin ardından Blinken’ın bugün Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ile görüştü. Blinken Kuleba'ya bu konferansın 50'den fazla ülkenin Ukrayna'ya sadece askeri açıdan değil, ekonomik açıdan ve mümkün olan en güçlü demokrasiyi inşa etmek için yapmaya çalıştıkları her şeyde verdiği güçlü ve kalıcı desteğin göstergesi olduğunu söyledi.

Blinken, ''Dolayısıyla bunun bir parçası olmaktan ve Ukrayna ile buradaki dostlarımızın bu konferansa evsahipliği yapmasından büyük memnuniyet duyuyoruz'' dedi.

Dışişleri Bakanı Kuleba'da Blinken'la yüz yüze görüşme fırsatı veren İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly'ye teşekkür etti.

İki gün boyunca ağırlıklı olarak Ukrayna'nın toparlanması ve yeniden inşasına odaklanacaklarını söyleyen Kuleba, ''Sadece bir iyileşme planına sahip olmak yeterli değil. Bu planı destekleyen bir mekanizmaya sahip olmak çok önemli ve ABD bu mekanizmayı oluşturmamızda ve hayata geçirmemizde çok önemli bir rol oynamakta'' diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı'dan görüşme ile ilgili yapılan açıklamada da ''Bakan Blinken, ABD'nin Ukrayna'nın ekonomik toparlanmasına verdiği desteğin ve Çok Kurumlu Donör Koordinasyon Platformu aracılığıyla sürdürülen yakın işbirliğinin öneminin altını çizdi. Blinken ayrıca Ukrayna'nın modernizasyonu ve yeniden canlandırılması için özel sektörle birlikte çalışma kararlılığımızı da ifade etti'' denildi.

Blinken'ın Kuleba'ya Çin'e yaptığı gezi ve oradaki yetkililerle Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı hakkında yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdiği de açıklamada yer aldı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak da dün Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile telefonda görüşmüştü.

Sunak'ın ofisinden yapılan açıklamada, "Liderler, Ukrayna'ya yönelik güçlü kamu ve özel sektör desteğinin altını çizmek ve ülkenin dönüşümünü ve devam eden reformlarını göstermek için, konferansın eşsiz bir fırsat olduğu konusunda mutabık kaldılar" denilmişti.

İngiltere, Rusya'nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana ABD'nin ardından Ukrayna'ya askeri yardımda bulunan ikinci en büyük bağışçı konumunda.

Zelenski, konferansın çeşitli toparlanma çabalarını birleştirmesini beklediğini ve toparlanmanın "dünyaya özgürlüğün yenilmez olduğunu göstermesi gerektiğini" söyledi.

Zelenski, dün akşam yaptığı konuşmada, yaptırımlar kapsamında dondurulan Rus varlıklarının, Ukrayna'nın yeniden inşası için kullanılmasına olanak tanıyan yeni yasa için İngiltere'yi de övdü.

AB’den Ukrayna için 50 milyar Euro

Öte yandan konferans öncesi Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna için 50 milyar Euroluk bir yardım paketi açıkladı.

Rakam, Avrupa Birliği’nin 2021-2027 bütçesinin gözden geçirilmesinin ardından belirlendi.

Brüksel'deki düzenlenen AB komisyonu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Von der Leyen, 50 milyar euroluk bütçe rezervinin, birliğin Ukraynalı ortaklarına perspektif ve güvenilirlik sağlayacağını söyledi.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG