Erişilebilirlik

Birleşmiş Milletler 9.5 Milyon Yemenli'ye Gıda Ulaştırdı


BM Gıda Programı, Aralık ayında Yemen'de 9.5 milyon kişiye gıda yardımı yapıldığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Yemen’de dağıtımı yapılan gıda yardımlarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada Birleşmiş Milletler’in Aralık ayı içerisinde Yemen’de açlık çeken 9.5 milyon kişiye ulaştığı ve gıda temin ettiği belirtildi.

Yapılan açıklamada hedeflenen rakamın 10 milyon kişiye ulaşmak olduğu yaklaşık 500 bin kişiye daha ulaşılamamış olmasından dolayı duyulan üzüntü dile getirildi.

Dünya Gıda Programı Sözcüsü Herve Verhoosel Cenevre’de konuya ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Verhoosel açıklamasında, “10 milyon kişiye ulaşmayı umuyorduk. Bunun biraz altında kaldık çünkü mevcut durum ve güvenliğin iyi olmaması nedeniyle bazı bölgelere ulaşamadık” dedi.

Ocak ayında da Dünya Gıda Programı, özellikle ülkede devam eden operasyonlardan en çok etkilenen iki alana Hudeyde-Tuhayta ve Darahimi bölgelerine gıda ulaştırıyor. Bu bölgelere Temmuz ayından bu yana gıda gönderilemiyordu.

Yemen’de Suudi önderliğindeki koalisyonun İran destekli Husilerle devam eden çatışmaları nedeniyle ülke nüfusunun yarıdan fazlası açlık yüzünden hayatını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumda.

XS
SM
MD
LG