Erişilebilirlik

BM Gözlemcileri Stratejik Kasabada


BM gözlemcileri, Suriye hükümet kuvvetlerinin bir hafta süren şiddetli çarpışmalardan sonra isyancılardan geri aldığı el-Haffi kasabasına girdi.

Günlerdir kasabaya girmeye çalışan gözlemciler hükümet binalarının yandığı, dükkanların terkedildiği ve sokaklarda cesetlerin yattığı hemen hemen boş bir kent buldu.
Şam hükümeti askeri kuvvetlerin “silahlı terörist gruplardan temizledikten” sonra stratejik kasabada sükunet ve güvenliği sağladıklarını açıklamıştı.

Özgür Suriye Ordusu yaralılar, kadınlar ve çocuklarla bir katliamı önlemek için geceyarısı el-Haffi’den çekildiklerini bildirmişti.
Türk sınırına yakın el-Haffi kasabasını isyancılar silah ve insan kaçırmada ana yol olarak kullanıyor.

Öteyandan Suriye topçusunu açtığı ateş sonucu en az 11 kişinin öldürüldüğü, yaklaşık 200 kişinin öldüğü haber verildi. Muhalefet kaynakları geçen haftaki çatışmalarda isyancıların çok sayıda Suriye askerini öldürdüğünü, tank ve zırhlı aracı tahrip ettiğini önesürüyor.

Merkezi İngiltere’deki Suriye İnsan Hakları Gözlem örgütü , son çatışmalarda ağır kayıplar veren hükümet kuvvetlerinin helikopter kullanımının giderek arttığını bildiriyor.

Öteyandan Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, ülkesinin Suriye’ye Şam hükümetiyle imzaladığı anlaşmalar çerçevesinde hava savunma silahları sattığını ve uluslararası hukuka ihlal etmediğini söyledi. Lavrov buna karşı Amerika’nın isyancılara silah sağlayarak uluslararası hukuku ihlal ettiğini önesürdü.
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Rusya’nın Suriye’ye saldırı helikopterleri satmasından kaygı duyduğunu belirtmiş ve silah satışını durdurmasını istemişti.
XS
SM
MD
LG