Erişilebilirlik

BM: “Rus Amonyağının İhracatına Yakında Başlanacak”


BM İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths
BM İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths

BM İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, Rusya’nın Karadeniz üzerinden amonyak ihracatına yeniden başlamaya “oldukça yakın” olduğunu söyledi.

Griffiths, Reuters’ın düzenlediği bir etkinlikte yaptığı açıklamada, gübre yapımı için gerekli olan amonyağın Rusya’dan Karadeniz’e taşınmasında kullanılan boru hattının yakın zamanda yeniden devreye gireceğini belirtti.

Amonyak boru hattının yeniden devreye girmesi için bir anlaşma olup olmadığı sorusu üzerine Griffiths, "Sanırım oldukça yakınız, bu hafta bu anlaşmaya doğru ilerliyoruz" dedi.

Rusya'nın gübre ihracatına yeniden başlamaması halinde bunun bir yıl içinde gıda sorununa yol açabileceği uyarısında bulunan BM yetkilisi, "Bu konu çok önemli, neredeyse tahıldan bile daha önemli” ifadelerini kullandı.

Amonyağı taşıyan boru hattının açılması, Ukrayna ile Rusya arasında BM ve Türkiye arabuluculuğunda imzalanan ve geçen ay süresi uzatılan tahıl koridoru anlaşmasının bir parçası.

Rusya'nın 24 Şubat'ta komşusunu işgal etmesi Ukrayna'nın Karadeniz'den yaptığı gıda ihracatını durdurmuş ve Rusya'dan Ukrayna'daki bir Karadeniz limanına amonyak taşıyan boru hattının da kapanmasına yol açmıştı.

Birleşmiş Milletler, savaşın küresel gıda krizini daha da kötüleştirdiğini, yaklaşık 47 milyon insanın "açlığa itildiğini” bildiriyor. Ukrayna ve Rusya dünyanın en önemli tahıl ve gübre ihracatçıları arasında bulunuyor.

BM ve Türkiye arabuluculuğunda 22 Temmuz’da Ukrayna ve Rusya arasında tahıl koridoru anlaşması imzalanmış ve anlaşmayla savaştan sonra Ukrayna limanlarından tahıl, gıda ve gübre ihracatı yeniden başlamıştı.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, Ağustos-Kasım aylarında Ukrayna’dan 10 milyon tondan fazla tahıl ve gıda maddesi ihraç edildi. Ancak Rusya, amonyak boru hattının yeniden devreye girmemesi nedeniyle anlaşmanın gereklerinin yerine getirilmediğini bildirmiş ve uzatılması için amonyak ihracatının yeniden başlatılması şartı koymuştu.

STÜDYO VOA

Amerika’nın tartıştığı silah: AR-15 – 19 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG