Erişilebilirlik

BM'nin Suriyeli Çocuklara Yardımı Tehlikede


Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, yaptığı bir açıklama ile mali yardımlarda yaşanan düşüşler nedeniyle Suriye’de ülke içerisinde çevre ülkelerdeki kamplarda yaşayan 9 milyon çocuğa ulaştırılacak yardımların tehlikeye girdiğini duyurdu.

UNICEF, Suriye yardım bütçesinde oluşan 220 milyon dolarlık eksiğin 2011’de kriz başladığından bu yana ortaya çıkan en ciddi açık olduğunu belirtiyor. Örgüt 2017 yılında yetim kalmış, evlerini terk etmiş, yaralanmış ve bir şekilde savaştan etkilenmiş çocukların tedavisi ve eğitimleri için 1 milyar 400 milyon dolarlık bir bütçe talebinde bulunmuştu.

UNICEF açıklamasında, “Son derece kritik ve hayati öneme sahip faaliyetler için yeni bir kaynak sağlanmaması halinde bunun Suriyeli çocuklar için vahim sonuçları olacak” denildi.

Birleşmiş Milletler yardım programları Suriye krizinin başından bu yana mali desteklerin azalmasından dolayı sorunlar yaşıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği de Salı günü yaptığı açıklamada Amerika’nın desteği IŞİD’e yönelik operasyonların devam ettiği ve 100 bin sivilin evlerinden olduğu Suriye’nin kuzeyindeki Rakka için gerekli 153 milyon dolarlık yardımın sadece 23 milyon dolarını temin edebildiğini açıkladı.

Bununla birlikte yerel sorunlar da BM’nin bölgeye erişimini engelliyor..

İnsani yardımlardan sorumlu BM yetkilisi de yaptığı açıklama ile örgütün 40 günden uzun bir süredir kuşatma altında bulunan bölgedeki 600 bin sivile ulaşmayı başaramadığını söyledi.

BM yetkilisi Jan Egeland daha önce de yardımların kuşatma altındaki bölgelere ulaştırılamaması ile ilgili olarak Suriye rejimini üzerine düşenleri yapmamakla suçlamıştı.

UNICEF verilerine göre Suriye içerisinde yaklaşık 6 milyon çevre ülkelerde ise 6 milyon Suriyeli çocuk yardıma muhtaç.

Öte yandan bölgedeki yardım görevlileri Şam yakınlarındaki Jobar civarındaki muhaliflere yönelik olarak rejim güçlerinin bombardımanları arttırdığını belirtiyorlar.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG