Erişilebilirlik

Boston Bombacısını Defnedecek Yer Bulunamıyor


Boston maratonu sırasında bombalı saldırı düzenlemekle suçlanan iki kardeşten Tamerlan Tsarnaev’i defnedecek mezarlık bulunamıyor.

Tamerlan’ın cesedinin tutulduğu cenaze evi bu konuda eyalet yetkililerinden yardım istemeye hazırlanıyor.

Cambridge Belediye Başkanı, Tamerlan’ın bu kentte defnedilmesine izin veremeyeceğini, bunun yeniden huzur ve sükûnet bulmaya çalışan kent sakinlerini rahatsız edeceğini, gösterilere neden olabileceğini söyledi.

Tamerlan’ın Dağıstan’da yaşayan anne ve babası, cesedin uçakla Rusya’ya gönderilmesi işini üstlenmedi.

Adli tıp yetkilileri 26 yaşındaki Tamerlan’ın polisle girdiği çatışmada vurulduğunu, ardından 19 yaşındaki kardeşi Cohar’ın kullandığı otomobilin altında kaldığını, arabayla beraber sürüklendiğini ve bu nedenlerle öldüğü sonucuna vardı.

İki kardeş, 15 Nisan’daki bombalı saldırıdan dört gün sonra bulundu. Saldırıda 3 kişi öldü, 260’dan fazla kişi de yaralandı.

Bu arada Cohar Tsarnaev’e yardım etmekle suçlanan okul arkadaşı Robel Phillipos bugün mahkemeye çıkarılıyor. Amerikan vatandaşı olan Phillipos, olayla ilgili soruşturma sırasında yetkililere yalan ifade vermekle suçlanıyor.

Cohar’a yardım etmekle suçlanan diğer iki arkadaşı Azamet Tazhayakov ile Dias Kadirbayev ise delilleri imha etmek ve adaleti engellemekle suçlanıyor. Kazak vatandaşı olan iki genç gelecek hafta mahkemeye çıkarılacak.

Üç genç, Cohar’ın odasına giderek, bir laptop ile sırt çantasını çöpe atmakla suçlanıyor.

Phillipos, yalan ifade vermekten suçlu bulunursa sekiz yıl hapis ve 250 bin dolara kadar para cezasına çarptırılabilir. Tazhayakov ile Kadirbeyov ise beşer yıl hapis ve 250’şer bin dolar para cezası alabilir.

STÜDYO VOA

ABD Kongresi’nde “Kapanmayı” önlemek için son dakika çabaları – 29 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG