Erişilebilirlik

Boston Saldırısı: Zanlılar Çeçen Asıllı İki Kardeş


Boston maratonunu kana bulayan patlamaların zanlılarından biri ölü ele geçirildi. Boston'da hayatı durma noktasına getiren aramalarda polis iki numaralı şüphelinin peşinde

Boston maratonundaki bombalı saldırıya karıştığı iddia edilen bir zanlı, polis tarafından aranıyor.

Boston polisi dün gece ellerinden kaçmayı başaran zanlının adını 19 yaşında Çeçen asıllı Cohar Sarnayev olarak açıkladı, “silahlı ve tehlikeli” olabileceğini bildirdi.

Federal Soruşturma Bürosu FBI dün zanlıların fotoğraf ve videolarını yayınlamıştı. Diğer zanlı sabaha karşı Boston’un dışındaki Watertown ilçesinde ölü ele geçirildi. Ölen zanlının Cohar’ın 26 yaşındaki ağabeyi Tamerlan Sarnayev olduğu açıklandı.

Halen aynı semtte sıkıştırıldığı sanılan Cohar, dün FBI’ın gösterdiği fotoğraflarda ters giydiği beyaz şapkayla görünen “2 numaralı zanlı” olarak biliniyor.

Polis kapı kapı arama yaparken, Massachusetts Valisi Deval Patrick, Bostonlular’dan evlerinden çıkmamalarını, işlerine gitmemelerini istedi. Okullarla işyerlerinin kapatıldığı, toplu ulaşım sisteminin durdurulduğu 650 bin nüfuslu Boston, hayalet kent haline geldi. Kent üzerindeki hava sahası da ulaşıma kapatıldı.

Vali Patrick, durumu “ciddi” olarak niteledi ve halktan da olayı ciddiye almasını istedi. Patrick, kaçak zanlının “silahlı ve tehlikeli” olduğunu bildirdi. Halktan kapılarını polis dışında kimseye açmamasını istedi.

Operasyon, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) kampüsünde yaşanan çatışmada bir polisin ölümüyle başladı. Zanlılar gasp ettikleri araçla kaçarken, Boston dışındaki Watertown ilçesinde kıstırıldı. Zanlıların burada bir dükkanı soyma girişiminde bulunduğu bildirildi. Polise göre, zanlılar arabalarından patlayıcı madde attı ve silahla karşılık verdi. Çıkan çatışmada Tamerlan öldürülürken, Cohar polis çemberini yararak yeniden kaçmayı başardı.

İki zanlının Washington yakınlarında yaşayan amcası Ruslan Sarni, televizyona açıklama yaptı, erkek kardeşinin çocukları üzerinde bir etkisi olmadığını söyledi. Öfkeli amca Boston saldırganları olduklarının kanıtlanması durumunda yeğenlerinin “kaybetmeye mahkum” olduğunu söyledi, Cohar’a “teslim ol” çağrısında bulundu.

Başkent Washington’da konuşan Dışişleri Bakanı John Kerry, zanlıların Çeçen olmasıyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı, terörizmin hiçbir ülkede kabul edilemeyeceğini belirtti. Olayın yaşandığı Massachusetts eyaleti, aynı zamanda John Kerry’nin de yıllardır senatör olarak seçildiği ve 1980’li yıllarda vali yardımcısı olarak görev yaptığı seçim bölgesi.

Başkan Barack Obama da bu sabah ulusal güvenlik ekibiyle görüştü ve Boston’daki gelişmelerle ilgili brifing aldı.

Pazartesi günü Boston maratonunun bitiş çizgisi yakınında patlayan iki bomba, biri sekiz yaşında çocuk biri de Çinli bir üniversite öğrencisi olmak üzere üç kişinin ölümüne yol açmış, 170 kişi de yaralanmıştı. Yaralılardan 30 kadarı patlamada bacaklarını kaybetti.

STÜDYO VOA

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Gazze protestoları eşliğinde ABD Kongresi’nde ifade veriyor - 21 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG