Erişilebilirlik

İbrahimi Cenevre-2'yi Kurtarmaya Çalışıyor


Uluslararası arabulucu Lahdar İbrahimi Cenevre'deki BM merkezinde konuşurken
Uluslararası arabulucu Lahdar İbrahimi Cenevre'deki BM merkezinde konuşurken
Uluslararası arabulucu Lahdar İbrahimi, Suriye barış görüşmelerini ilerletecek yollar bulmak amacıyla Cenevre'de Amerikalı ve Rus diplomatlarla biraraya gelirken Moskova BM Güvenlik Konseyi'ne kendi karar tasarılarını sunmaya hazırlanıyor.
İbrahimi Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov ve Amerika Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Wendy Sherman'la görüştü.

BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi İbrahimi bu hafta Cenevre’de toplanan barış konferansında Suriye hükümeti ve muhalefet temsilcilerini biraraya getirdi ancak şu ana kadar çok az ilerleme sağlayabildi.

Öteyandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi'ne iki karar tasarısı taslağı sunacağını açıkladı. Tasarılardan biri Suriye’ye daha fazla insani yardım gönderme yolları önerirken, diğeri terörle mücadele konusuna değiniyor. Şam hükümeti barış görüşmelerinde terörizm konusuna değinilmesini istiyordu.

Rusya Suriye ‘ye insani yardım için Arap ve Batılı ülkeler tarafından hazırlanan Güvenlik Konseyi karar tasarısını veto edeceğini bildirmişti. Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov tasarıyı Suriye hükümetini suçlamayı amaçlayan tek yanlı bir girişim olarak tanımlamıştı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Gatilov da "Tasarının tüm amacı, içinde belirtilen bazı taleplerin yerine getirilmemesi durumunda askeri müdahaleye zemin hazırlamak. Bu haliyle kabul edemeyiz” demişti.

Salı günü Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’la düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Amerika Başkanı Barack Obama ise Suriye’ye insani yardım görevlilerinin girişine kolaylık sağlayacak karar tasarısı konusunda Rusya dışında tüm Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerinin görüş birliği içinde olduğunu söyledi.

Tasarı, yardım sevkini engelleyenlere yaptırım uygulama tehdidinde bulunuyor.

Öteyandan merkezi İngiltere’deki Suriye İnsan Hakları Gözlem örgütü Perşembe günü hükümet kuvvetlerinin Halep’e yönelik hava saldırılarında 51 kişinin öldüğünü bildirdi.

STÜDYO VOA

Üniversite Yöneticilerine Kongre’de Filistin sorgusu - 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG