Erişilebilirlik

Bu Dizi İnternette İntihar Aramalarını Arttırdı


Bir lise öğrencisini intihara sürükleyen olayları konu alan televizyon dizisinin, ABD’de intihar ve yöntemleriyle ilgili internet araştırmalarını tırmandırdığı ortaya çıktı.

Amerikan Tabipler Birliği dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, 31 Mart’ta tüm bölümleri toplu olarak gösterime gören “13 Reasons Why”, Google aramalarını da etkiledi. Nisan ayının ilk 19 gününde intihar ile ilgili aramalar yüzde 19 arttı. Arama sayısı 900 binden 1 milyon 500 bine çıktı.,

Google aramalarında “nasıl intihar edilir”, “intihar etmek”, “kendini öldürmek” gibi söz öbekleri kullanıldı.

Dizinin yayınlanması sonrası intihar vakalarında artış olup olmadığını konu almayan araştırmacılar, internetteki bu trendin rahatsız edici olduğu görüşünde.

Birçok akıl sağlığı uzmanına göre, dizinin yayıncısı Netflix etik dışı davranıyor. Araştırmayı yöneten San Diego Üniversitesi Öğretim Üyesi John Ayers, Netflix’i dizinin gençler üzerindeki etkisi ve yayından kaldırılması olasılığını değerlendirmeye çağırdı.

Amerika’nın Sesi’ne yazılı bir açıklama gönderen Ayers, “Psikiyatristler derin endişelerini dile getiriyorlar çünkü dizi Dünya Sağlık Örgütü’nün intiharı önlemeye yönelik medya kılavuzunu hiçe sayıyor. Ne yazık ki dizinin, intihar düşüncesini arttırması bizim için sürpriz değil” dedi.

Ayers açıklamasında, “Dizinin yapımcıları ilk sezonunda kaldırmalı ve ikinci sezonunu ertelemeli. Eğer yapmazlarsa, Netflix seyircisi üyeliklerini sonlandırmalı zira, erken ölümlere sebebiyet veren bir yapımı desteklemiş oluyorlar. Ben artık üye değilim” ifadelerini kullandı.

Netflix ise böyle zor bir konuyu gündeme getirmenin doğru olduğunu savundu. Şirketten yapılan açıklamada, “Bu dizinin tartışmaları arttıracağına inanıyorduk. Bu yarı-deneysel araştırma da bunu doğruladı. İkinci sezona hazırlanırken böyle araştırmaların artmasını ve öğrenebileceğimiz her şeyi öğrenmeyi umuyoruz” dendi.

Araştırmada, 31 Mart-18 Nisan 2017 tarihleri aralığı esas alındı. 19 Nisan’da futbolcu Aaron Hernandez’in intihar etmesi nedeniyle, verilerde sapma olmaması için araştırma durduruldu.

Netflix dizisi “13 Reasons Why”da genç bir kız, intihar etmeden önce sorumlu tuttuğu insanlara 13 ayrı ses kaydı bırakıyor. Her bölümde ayrı ses kaydının konu alındığı dizi, intiharı çekici kılmakla eleştiriliyor.

Dizinin ilk sezonunun bazı bölümleri şiddet içerikli sahneleri nedeniyle uyarı ile yayınlanıyor. Netflix ayrıca bir internet sitesi kurarak, dizinin yayınlandığı her ülke için acil yardım hattı bilgisi paylaşıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 10 Eylül - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:17 0:00
XS
SM
MD
LG