Erişilebilirlik

Bütçe Krizi Sağlık Araştırmalarını Etkiliyor


Bütçe Kesintileri Sağlık Araştımalarını da Etkileyecek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00
Sıtma hastalığıyla ilgili araştırmaların, Amerikan bütçe kesintilerinden ciddi biçimde etkilenmesi bekleniyor. Şu günlerde Washington yakınındaki bir tesiste, ordu yeni bir sıtma aşısı deniyor. Amerika’nın Sesi ekibi, henüz sonuçları yayınlanmayan aşı çalışması ve bu çalışmanın bütçe kesintilerinden nasıl etkileneceği konusunda detaylı bir haber hazırladı.

Bu laboratuvarda, sesleri duyulmasa da 10,000 sivrisineğin yarattığı titreşimi hissetmek mümkün.

Kan emerek beslenen dişi sinekler, vücut ısısına doğru uçuyor. Bir dakika içinde de bu kovayı dolduracaklar.

Burası Walter Reed Askeri Araştırma Enstitüsü’ndeki sivrisinek inceleme bölümü. Sivrisinekler burada tutuluyor ve sıtma aşısı geliştiriliyor.

Buradaki bilimadamları, sıtmanın yaygın olduğu ülkelerdeki Amerikan askerlerini korumak için ilk sıtma aşısını geliştirmeye çalışıyor. İlaç şirketleri de bu aşıyı, sıtmanın görüldüğü ülkelere dağıtacak.

Ancak yetkililer, zorunlu bütçe kesintilerinin, sıtma hastalığına çare olabilecek bu aşı çalışmasını da etkileyeceğini söylüyor.

Albay Michael Kozar ordunun bulaşıcı hastalık araştırmalarını yönetiyor.

Kozar, “Aşının test edilmesi için gerekli finansman sağlanmazsa, bu aşının üretimi ertelenir. Aşının sıtmaya karşı gerçek bir devrim olup olmadığı sorusuna cevap almamız gecikir,” diyor.

Kozar, harcama kesintilerinin araştırma bütçesinden bir buçuk milyar dolar azaltacağını söylüyor. Bunun Walter Reed için %10’luk bir küçülme; dolayısıyla da bazı laboratuvarlarda araştırmanın durması anlamına geldiğini belirtiyor.

Walter Reed’deki sıtma araştırması gönüllülerle yürütülüyor.

Aşı denemelerinde, her gönüllüye sıtma taşıyan sivrisineklerle dolu bir kap veriliyor. Kollarını kabın üzerine yerleştiriyorlar. Sivrisineklere deriyi ısırmaları için beş dakika veriliyor.

Keenan Bailey gönüllülerden biri. Aşıyı denemiş ancak sinek ısırıklarından geçen sıtma virüsünü hala taşıyor ve ilaçla tedavi görüyor. Bütçe kesintileri konusunda o da kaygılı.

Kennan Bailey, “Eğer araştırma ertelenirse, biz de sonuç alamayacağız,” diyor.

Amerikan Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, sıtmadan her yıl 655,000 kişi ölüyor. Her 10 kurbandan sekizi çocuk. Uzmanlar, sıtmayla ilgili çalışmaların şimdi askeri odaklı olsa da, ileride sonuçlarının tüm dünyaya fayda sağlayacağını belirtiyor.
XS
SM
MD
LG