Erişilebilirlik

California’daki Yangın San Francisco’yu Tehdit Ediyor


California eyaletinin Yosemite Ulusal Parkı’nda çıkan çalı ve orman yangını San Francisco kentine elektrik sağlayan hatlara yaklaştı. Belediye başkanı Jerry Brown bunun üzerine kentte acil durum ilan etti.

Dün acil durum çağrısı yapıldığında yangın kentten 300 kilometre uzaktaydı.

Yangının bazı elektrik altyapısına zarar vermesi üzerine San Francisco’ya elektrik getiren bazı gerilim hatları iptal edildi, ancak şu ana kadar kentte elektrik kesintisi yaşanmadı.

Yosemite Parkı şelaleleri, büyük kaya oluşumları, dev Sekoya ağaçları ve diğer benzeri doğa güzellikleriyle tanınıyor.
Acil durum ilanı bazı bütçe olanaklarını kullanıma açıyor ve ayrıca altyapı hizmetlerinde aksaklık durumunda federal yardıma başvurma olanağı sağlıyor.

Yangın Amerika’nın yağış almayan batı bölgelerinde devam eden 50 yangından biri ve kaynakları zorluyor. Şu anda ülkede binlerce itfaiyeci yangın söndürme çalışmalarını sürdürüyor.

“Rim Fire” adı verilen yangın dün Amerika’nın en sevilen turistik yerlerinden biri olan Yosemite Parkı’na sıçradı. Yangın Sierra Nevada Dağları’nda geçen hafta başlamıştı.

Yangın San Francisco’ya su sağlayan Hetch Hetchy rezervuarına 6 kilometre yaklaşmış durumda. Eğer yangın rezervuara ulaşırsa şehirde su kesintileri yaşanabilir.

Yetkililer yangın başladığından bu yana binlerce kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını bildirdi. Yangının yayılması sürerse tahliyelerin de devam edeceği düşünülüyor.

Ulusal Parklar Dairesi yangının Yosemite Parkı’nı etkilemediğini ve parkta duman olmadığını bildirdi. Yetkililer buna rağmen rüzgarların ve dolayısıyla koşulların değişebileceği konusunda uyarıda bulundu.

STÜDYO VOA

Üç ülke Filistin’i resmen tanıdı - 28 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG