Erişilebilirlik

CANLI BLOG: İsrail-İran geriliminin tırmanmasından endişe edilirken, Türkiye de itidal çağrısında bulundu

İsrail-İran geriliminin artmasından endişe ediliyor. ABD, İsrail'e bölgede gerilimin tırmanmasına ilişkin risklerin "dikkatli ve stratejik" şekilde düşünülmesi gerektiği mesajını veriyor. Türkiye ise Batı ülkeleri gibi itidal çağrısında bulunuyor.

10:56 15.4.2024

İsrail-İran gerilimi tırmanacak mı?

WASHINGTON —ABD İran’ın doğrudan İsrail’i hedef alan saldırısının ardından İsrail’in savunmasına güçlü destek vermekle birlikte İran’la bir savaş istemediğinin altını çiziyor. Biden yönetiminden üst düzey bir yetkili, İsrail’e bölgede gerilimin tırmanmasına ilişkin risklerin “dikkatli ve stratejik” şekilde düşünülmesi gerektiğini net şekilde ilettiklerini söyledi.

İran’ın insansız hava araçları ve balistik füzelerle yaklaşık beş saat süren saldırıda doğrudan İsrail’i hedef alması, şimdiye kadar iki ülke arasında bölgede farklı gruplar üzerinden ilerleyen dolaylı çatışmayı daha görünür hale getirdi. Amerikalı yetkililer, İran ve onunla bağlantılı gruplara karşı İsrail’in savunmasına güçlü destek ifade ederken, bölgede İran’la bir savaş istemediklerinin de altını çiziyor.

10:45 15.4.2024

İsrail'de İran'ın saldırısının ardından okullar yeniden açıldı

İsrail ordusu, İran'ın füze saldırısı öncesinde kamusal faaliyetlere getirilen bir dizi kısıtlamanın kaldırılmasının ardından çocukların okula dönebileceğini açıkladı.

Ordu Cumartesi günü geç saatlerde okulların kapanacağını duyurmuş, halka açık toplantılar sınırlandırılmıştı.

Pazartesi günkü duyuru, yeni saldırı tehdidinin ortadan kalktığı anlamına geliyor. Düzenlemeler gece yarısı yürürlüğe girdi.

21:53 14.4.2024

İsrail savaş kabinesi İran’a karşılık verilmesi konusunda uzlaştı ama ayrıntılarda bölündü

İsrailli yetkililer Başbakan Netanyahu’nun savaş kabinesinin İran’a karşılık verilmesi yönünde uzlaştığını ancak, karşılığın zamanlaması ve boyutu konusunda bölündüğünü belirtti. Savaş kabinesinin yeniden toplanması bekleniyor.

Beş üyeli savaş kabinesinde Başbakan Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Benny Gantz yer alan isimlerden.

Eski Savunma Bakanı Gantz, daha önce yaptığı açıklamada, İsrail’in seçeceği bir zamanda İran’a karşılık verileceğini belirtmişti.

20:36 14.4.2024

G-7 liderleri İran'ın İsrail saldırısını kınadı

G7 ülkelerinin liderleri İran'ın İsrail'e yönelik saldırısını kınadı ve Ortadoğu'da bölgesel gerilimin kontrolden çıkmasının önlenmesi için çalışacaklarını belirtti.

G-7 liderleri İran’ın İsrail saldırısının ardından görüşme kararı almıştı.

Liderler video konferans aracılığıyla görüştü.

Dönem başkanı İtalya tarafından yapılan açıklamada, "İran, eylemleriyle bölgenin istikrarsızlaştırılmasına doğru bir adım daha attı ve bu kontrol edilemeyen bir bölgesel gerilimi kışkırtma riskini taşıyor. Bundan kaçınılmalıdır" ifadesine yer verildi.

Yaklaşık bir saat süren görüşmede G7 liderleri, İran'a itidal çağrısında bulundu.

Açıklamada, "İran’ın saldırılarını durdurmasını talep ediyoruz ve istikrarı daha da bozan girişimlere yanıt olarak şimdi daha fazla önlem almaya hazırız" denildi.

Daha fazla

XS
SM
MD
LG