Erişilebilirlik

CANLI BLOG: İsrail-İran geriliminin tırmanmasından endişe edilirken, Türkiye de itidal çağrısında bulundu

İsrail-İran geriliminin artmasından endişe ediliyor. ABD, İsrail'e bölgede gerilimin tırmanmasına ilişkin risklerin "dikkatli ve stratejik" şekilde düşünülmesi gerektiği mesajını veriyor. Türkiye ise Batı ülkeleri gibi itidal çağrısında bulunuyor.

01:11 14.4.2024

"İran'ın İsrail'e misilleme saldırısı insansız hava araçlarıyla başladı"

İsrail ordusu, İran'ın patlayıcı yüklü 100'den fazla insansız hava aracıyla kendisini hedef aldığını açıkladı. İran'ın yarı resmi haber ajansı Mehr ajansına göre İran Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştani, İsrail'in İran'a yönelik saldırıları için hava sahasını ya da topraklarını açan ülkelere "Tahran'ın sert yanıt vereceği" uyarısında bulundu.

İsrail basınında yer alan haberlerde, İran'ın bir dizi füze de ateşlediği ancak bazı füze ve insansız hava araçlarının Suriye ya da Ürdün üzerinde düşürüldüğü belirtildi. İran'ın İsrail'e karşı insansız hava aracı dışında seyir füzelerini de kullanıp kullanmadığına ilişkin net bir bilgi ise henüz yok.

İnsansız hava araçlarının İsrail'e ulaşmasının zaman alacağını belirten İsrail ordusu, tehdit altındaki bölgelerde sirenlerin çalacağını ve savunma kabiliyetinin insansız hava araçlarına müdahale için hazır olduğunu belirtti.

İsrail ordusu sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, İran’ın olası bir misilleme saldırısına karşı tedbirleri televizyonda yayınlanan bir bilgilendirme yayınında açıkladı.

İran, 1 Nisan'da Şam'daki büyükelçiliğine yönelik saldırıdan İsrail'i sorumlu tutmuş; İsrail saldırıyı ne yalanlamış ne de doğrulamıştı. Saldırıda İran Devrim Muhafızları'nın İran sınırı dışındaki askeri operasyonlarından sorumlu olan Kudüs Gücü'nden bir komutan ve altı subay ölmüştü. Tahran bu saldırının ardından İsrail'e karşılık vereceğini belirtmişti.

Haberin devamına erişmek için tıklayın.

01:13 14.4.2024

Beyaz Saray'dan açıklama

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adrienne Watson yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın ulusal güvenlik ekibi tarafından düzenli olarak bilgilendirildiğini ve İsrailli yetkililerin yanısıra ABD'li ortaklar ve müttefiklerle sürekli iletişim halinde olduğunu açıkladı.

Haberin devamına erişmek için tıklayın.

01:16 14.4.2024

Ürdün ve Lübnan hava sahalarını geçici olarak kapattı

Reuters haber ajansında yer alan bir habere göre, bölgeden iki güvenlik kaynağı, Ürdün'ün hava savunmasının, hava sahasını ihlal eden herhangi bir İran insansız hava aracını veya uçağını durdurmaya ve düşürmeye hazır olduğunu söyledi.

Kaynaklar, Ürdün ordusunun yüksek alarm durumunda olduğunu ve radar sistemlerinin drone faaliyetlerini izlediğini söylediler.

Lübnan da hava sahasını geçici olarak kapattığını duyurdu.

01:30 14.4.2024

Başkan Biden Washington'da Ulusal Güvenlik Danışmanları'yla biraraya geldi

Haftasonu Delaware'de olması planlanan ABD Başkanı Joe Biden, ulusal güvenlik ekibiyle Ortadoğu’daki son gelişmeleri değerlendirmek için gezisini erken sonlandırarak Washington’a döndü.

Başkan Biden, Beyaz Saray'da Ulusal Güvenlik Danışmanları'yla biraraya geldi.

Biden, Cuma günü, İran’ın İsrail’e yakında bir saldırı düzenleyeceğini öngördüğünü açıklayarak Tahran’ı uyarmıştı.

Daha fazla

XS
SM
MD
LG