Erişilebilirlik

Çay Partisi Cumhuriyetçiler Arasında Ne Kadar Etkili?


Çay Partisi Cumhuriyetçiler Arasında Ne Kadar Etkili?
Çay Partisi Cumhuriyetçiler Arasında Ne Kadar Etkili?

Amerika’da ekonomik eşitsizliğe dikkati çeken “Wall Street’i İşgal” protestocuları birçok açıdan iki yıl önce yükselişe geçen Çay Partisi hareketini hatırlatıyor. Siyasi yelpazenin farklı kanatlarındalar. Çay Partisi de bir taban hareketi olarak başladı, ancak şimdi Cumhuriyetçi Partililer arasında önemli bir konuma sahip.

İlk Çay Partisi mitinglerine katılanların siyasi geçmişi yoktu.

Mitinge katılanlardan biri, “İlk kez protestoya katılıyorum. Federal hükümetin hayatımıza karışmasından bıktık. Hayatımızı nasıl yaşayacağımızı söylemelerinden bunaldık. Vergilerin artmasına da isyan ediyoruz,” diyor.

Çay Partisi taban hareketi, 2008 ekonomik krizinin ardından devletin büyük şirketleri kurtarmasına ve neticede iç borcun artmasına tepki gösteriyordu.

Hareketin merkezi bir yapısı, lideri yok. Çoğu orta sınıf, beyaz Amerikalılardan oluşuyor.

Cumhuriyetçi Parti başkan adaylarından Herman Cain, Çay Partisi hareketinin desteğine sahip.

Harekette beyazların çoğunluğuna rağmen siyahlar da sesini duyurabiliyor.

Anita Moncrief, Başkan Barack Obama’yı destekleyen bir grupla çalışıyordu. Ancak şimdi sosyal programlara karşı çıkıyor: “Refahın ve kapitalizmin önemini anlatıyoruz. Yoksulluktan tek çıkış yolu bu.”

Geçmiş seçimlerde muhafazakarlar kürtaj, eşcinsel evlilikleri gibi konulara odaklanırdı.

Ancak Amy Long, en önemli konunun Amerika’nın mali durumu olduğunu söylüyor: “Sosyal konulara da önem veriyorum. Ancak şu an esas konu bu değil. Ben seçeceğimiz kişinin işe başlayıp borcumuzu kapatmasını istiyorum.”

Rice Üniversitesi siyaset bilimi profesörü Mark Jones, Çay Partisi hareketinin bütçe açığının azaltılması için seferber olduğunu, ancak Demokratların geliri arttırma teklifini reddettiğini anlatıyor. Yani Çay Partisi hareketi çok sayıda seçmeni harekete geçirebildiği için Cumhuriyetçi Parti için eşsiz bir konumda. Jones, "Çay Partisi hareketi Cumhuriyetçi parti içinde o kadar önemli; seçmenler açısından o kadar etkili ki ılımlı Cumhuriyetçi adaylar bile onları dışlamaktan korkuyor," diyor.

Ancak Jones’a göre Çay Partisi’nin Cumhuriyetçileri uzlaşmayı reddetmeye zorlamasının bağımsız seçmenleri Başkan Barack Obama’ya itebileceğini söylüyor.

Rice Üniversitesi'nden Jones, “Cumhuriyetçiler, Çay Partisi hareketinden korktuğu için ekonomiyi düzeltme yönünde atılacak adımların hepsini engelliyor,” diyor.

Kamuoyu yoklamaları seçmenlerin bütçe açığı ve artan kamu borcu konusunda kaygılı olduğunu gösteriyor, ancak aynı araştırmalar seçmenlerin daha çok ekonomik durgunluk ve işsizlikten şikayetçi olduğunu gösteriyor.


XS
SM
MD
LG