Erişilebilirlik

Cezayir'de Ölü Sayısı Yükseliyor


Cezayir'den tahliye edilen Filipinli petrol işcileri
Cezayir’de bir doğal gaz tesisindeki rehine krizinde ilk belirlemelere göre en az 80 kişinin öldüğü bildirilirken ölü sayısının daha da artması bekleniyor.
Cezayir Başbakan Aldülmalik Sellal’ın son rakkamları bir basın toplantısı düzenleyerek açıklayacağı haber verildi.

Cezayir İçişleri Bakanlığı, Cumartesi günü operasyon sonunda 23 rehine ve 32 militanın öldüğünü açıklamıştı.
Cezayir askerleri Pazar günü Sahra Çölü’ndeki doğal gaz tesisinde devam eden aramalarda 25 yeni ceset daha buldu. Ancak son derece tahrip oldukları için cesetlerin militanlara mı yoksa rehinelere mi ait olduğu saptanamadı.

Filipinli yetkililer altı Filipinlinin öldüğünü, dördünün kayıp olduğunu bildirirken üç İngiliz, bir Amerikalı, bir Fransız ve bir Romen işçinin ölüler arasında olduğu açıklandı.
Ayrıca 10’u Japon 20 yabancının kayıp olduğu bildiriliyor.

Saldırının sorumluluğunu el-Kaide adına İslamcı militan lider Muhtar Belmuhtar üstlendi. Muhtar, internet sitesinde yaptığı açıklamada saldırıya Müslüman ve Batılı ülkelerden 40 militanın katıldığını belirtti. Cezayir askerlerinin öldürdüğü militanlar arasında iki Kanadalı bulunduğu açıklandı.
Muhtar, Fransa’nın Mali’deki operasyonuna misilleme amacıyla saldırıyı düzenlediklerini de bildirdi.

İngiltere başbakanı David Cameron, üç İngiliz rehinenin öldürüldüğünü diğer üçünün de hayatta olmadığının sanıldığını söyledi. Amerikalı yetkililer olay yerinde bir Amerikalı rehinenin öldürüldüğünü doğruladı.

Fransa, Cezayir’in habersiz düzenlediği operasyonu onaylayan ilk ülke oldu. Cumhurbaşkanı Francoise Hollande, “gözleri hiçbir şey görmeyen teröristlerle” pazarlık yapma imkanı olmadığını, bundan dolayı Cezayir ordusunun düzenlediği operasyonun en uygun yanıt olduğunu açıkladı.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD ve Avrupa’da gündem Türkiye ve İsveç’in NATO üyeliği - 1 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG