Erişilebilirlik

Chavez'in Ölümü Büyük Yankı Uyandırdı


Venezüela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in ölümü üzerine birçok ülke lideri başsağlığı mesajı yayınladı.

Chavez’in en yakın müttefiklerinden Bolivya Devlet Başkanı Eva Morales, gözyaşları içinde yaptığı açıklamada, Chavez’in özgürlük için savaşan halklara ilham kaynağı olmaya devam edeceğini söyledi ve ‘Chavez her zamankinden daha çok yaşıyor’ dedi.

Bir başka yakın müttefik olan Küba’daysa iki günlük yas ilan edildi ve bayraklar yarıya indirildi. Küba hükümeti, yaptığı açıklamada, Küba halkının Chavez’i ‘yetiştirdiği en olağanüstü evlatlarından biri’ olarak tanıdığı belirtildi.

Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de üç günlük yas ilan etti. Fernandez, Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica gibi Chavez’in cenaze törenine katılmayı planlayan liderler arasında.

Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega da Chavez’in geride bıraktığı mirası devam ettirmeye söz verdi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejat ise Venezüela halkına başsağlığı dileklerini iletti ve Cuma günkü cenaze törenine katılmayı düşündüğünü bildirdi.
Çin’den gelen açıklamadaysa Chavez’in büyük bir lider ve Çin’in büyük bir dostu olduğu kaydedildi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon da Venezüela halkına başsağlığı diledi.

Sık sık Chavez’in eleştiri oklarına hedef olan Obama Yönetimi’yse daha temkinli bir açıklama yaptı. Açıklamada Venezüela halkı ve Venezüela hükümetiyle yapıcı bir ilişki kurma çabalarının desteklendiği dile getirildi.

Florida eyaletinin Miami kentinde Venezüelalılar’ın yaşadığı Doral bölgesindeyse sevinç gösterileri yapıldı. Chavez zamanında Venezüela’dan kaçanların yerleştiği mahallede halk sokaklara döküldü ve Chavez’in ölümüyle birlikte ülkede suç, yolsuzluk ve kötü ekonomik koşulların geride kalmasını diledi.

XS
SM
MD
LG