Erişilebilirlik

Cheney Bush’a Suriye’yi Bombalamasını Önermiş


Cheney Bush’a Suriye’yi Bombalamasını Önermiş
Cheney Bush’a Suriye’yi Bombalamasını Önermiş

Eski başkan yardımcısı Dick Cheney, eski Başkan Bush’a Suriye’de içinde nükleer reaktör bulunduğu sanılan tesisi bombalamasını önermiş.

Cheney, anılarını anlattığı yeni kitabında, Bush ile danışmanlarının diplomasiyi askeri çözüme tercih ettiklerini yazıyor.

Suriye’deki tesis 2007 yılında, Beyaz Saray’daki bu tartışmadan kısa bir süre sonra İsrail uçakları tarafından bombalanmıştı.

Cheney, "In My Time: A Personal and Political Memoir," adlı kitabında eski Dışişleri Bakanı Colin Powell’ı, özel konuşmalarında Irak savaşına karşı çıkarak Başkan Bush’u zor durumda bırakmakla suçluyor.

New York Times gazetesinin haberine göre, Cheney, kitabında, Powell’in 2004 yılında görevinden istifa etmesinin herkes için iyi olduğunu ileri sürüyor. Ancak eski başkan yardımcısı, onun yerine geçen Condoleezza Rice’ı da Kuzey Kore ile nükleer görüşmelerde saflıkla suçluyor.

Cheney, kitabında, 2003 yılında Irak’ın ik işgalinin sandığından çok daha zor çıktığını kabul etmekle birlikte, CIA ajanlarına terör zanlılarına işkence yapma izni verilmesini ısrarla savunuyor.

Cheney, çıktığı bir televizyon programında kitabı hakkında bilgi verirken, 2001 yılında göreve başladığında gizlice bir istifa mektubu yazıp kasasına koyduğunu da söyledi.

Uzun yıllar kalp rahatsızlığı çeken Cheney’e göre, istifa mektubunun amacı, ağır bir kalp krizi geçirdiğinde Başkan’ın yerine derhal atama yapabilmesini sağlamak içindi.

XS
SM
MD
LG