Erişilebilirlik

CHP ve HDP’den İktidara Deprem Tepkisi


DİYARBAKIR - Diyarbakır'da temaslarda bulunan ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran hükümetin afet sonrası yönetimini eleştirdi.

Tanrıkulu, "Bu ülkenin yurttaşlarını kefensiz gömdünüz, kefen bulamadınız" derken, Acar Başaran iktidarın koordinasyonsuzluğunun bu süreçte felaketi daha da büyüttüğünü söyledi.

Tanrıkulu: "Bu ülkenin yurttaşlarını kefensiz gömdünüz, kefen bulamadınız"

Deprem bölgesindeki incelemelerinin ardından Diyarbakır’da bir basın toplantısı düzenleyen CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, hükümetin vatandaşların yanında olmadığını dile getirerek, “Diyarbakır'ın hafızası sizi unutmayacak” dedi.

Sandıkta ve yargıda iktidardan hesap soracaklarını ifade eden Tanrıkulu, “Günü geldiğinde hesap soracağız ama sizin gibi değil, adil bir şekilde ve sandıkta hesabını soracağız. Sizler bu ülkenin yurttaşlarını kefensiz gömdünüz, kefen bulamadınız. Kadınlarımızı hala gidecek tuvalet bulamıyor. Geldiğiniz günleri hatırlıyoruz. Parmağınızda yüzüğünüz vardı şimdi Türkiye'nin yer yerinde saraylarınız var. Uçuramadığınız kadar uçaklarınız var. Ama vatandaş enkaz altında bir yetkili göremedi” diye konuştu.

"Bunun hesabını siyasi olarak soracağız, hesap verecekler"

Yerlerine kayyum atanması nedeniyle insanların ulaşabileceği seçilmiş siyasetçilerin olmadığına dikkat çeken Tanrıkulu, sivil toplum örgütlerinin örnek davranış sergilediklerinin altını çizdi.

Diyarbakır’daki dayanışmanın tüm Türkiye’ye örnek olması gerektiğini ifade eden Tanrıkulu, “Burada bulunan 84 sivil toplum kuruluşu Kent Koruma ve Dayanışma Platformu'nu kurdu. Platform, devletten önce enkaz başında sokaktaki vatandaşın yanındaydı. Bunun hesabını siyasi olarak soracağız, hesap verecekler. Bu yağma düzeniniz son bulacak” diye konuştu.

Tanrıkulu, Diyarbakır'da bulunan hasarlı binalara dair bir çalışmanın yapılması gerektiğine işaret ederek, binaların kolonlarını kesenler hakkında işlem yapılması çağrısı yaptı.

Acar Başaran: “Koordinasyonsuzluk felaketi daha da büyüttü”

Depreme ilişkin bir eleştiri de HDP’den geldi. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Diyarbakır’da düzenlediği basın toplantısında, depremzede kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

Koordinasyonsuzluğunun felaketi daha da büyüttüğünü savunan Acar Başaran, “Bu süreçte gerçekten can kayıplarına depremin sebep olmadığını, doğal afetlerin değil iktidarın yetersizliği, beceriksizliği ve koordinasyonsuzluğunun bu süreçte felaketi daha da büyüttüğüne hep beraber şahitlik ettik. Gittiğimiz her yerde en net gördüğümüz ve halkın da yüksek sesle söylediği 'Devlet yok, iktidar yok' gerçekliğiydi” dedi.

“Hamile kadınlar kaderine terk edildi”

Kadınların ayrımcılığa uğradığını savunan Acar Başaran, özellikle hamile kadınların durumuna dikkat çekti. Hamile, doğumu yaklaşmış, emziren kadınların kaderlerine terk edildiğini vurgulayan Başaran, şunları söyledi:

“Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun Türkiye’ye dair verdiği bilgiye göre; deprem bölgesinde en az 214 bin kadın hamile ve bu kadınlardan en az 23 bini bir ay içinde doğum yapacak. Çok sayıda hastanenin yıkıldığı, kadın doğum servislerinin hizmete kapatıldığı bilgisi geliyor ve bizler de gittiğimiz yerlerde bunu gözlemledik. Kadın görevli sayısının az olması sebebiyle kadınların ihtiyaçlarına rahatça dile getiremedikleri ve bu durumdan kaynaklı büyük bir sorun yaşadıklarını bizlere deprem bölgesinde çalışan arkadaşlarımız ifade ediyor."

Kadın örgütlerine ortak ağlar kurarak kadınlara sosyal, psikolojik, hukuki destek verme önerisinde bulunan Acar Başaran, “En acil ihtiyaç olan hijyenik ped, iç çamaşırı gibi özgün ihtiyaçların yanı sıra nemlendirici kremler, diş macunu, diş fırçası, tarak, tırnak makası, saç tokası, ıslak mendil gibi ihtiyaçları da hep beraber dayanışma ile kadınlara ulaştırabileceğimizi biliyoruz” diye konuştu.

HDP’den suç duyurusu

Bu arada HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesindeki Hasankoca yardım merkezine kayyum atanması ve yardım faaliyetlerinin engellenmesi nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Pazarcık Kaymakamı Mustafa Hamit Kıyıcı’nın da aralarında bulunduğu, birçok kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda adı geçen kişiler hakkında görevi kötüye kullanma, kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi ve diğer suçlar bakımından işlem yapılması istendi.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG