Erişilebilirlik

CIA Başkanı Suriye'yi Görüştü


CIA Başkanı David Petraeus
Amerika Merkezi İstihbarat Örgütü CIA Başkanı David Petraeus İstanbul’a yaptığı sürpriz ziyaretde MİT müsteşarı Hakan Fidan ile görüştü.
Görüşmede Suriye krizi ve Esad sonrası geçiş döneminde atılacak adımlar üzerinde durulduğu bildiriliyor.

Suriye’de geçiş döneminin ülkede kargaşaya yol açmadan sağlanması konusu Türk ve ABD heyetleri arasında geçen ay sonunda İstanbul’da düzenlenen”operasyonel planlama” toplantısında ele alınmıştı.

Atatürk hava limanına ABD hava kuvvetlerine bağlı bir nakliye uçağıyla inen Petraeus’un ziyareti iki taraf yetkilileri tarafından son derece gizli tutuldu.
Petraeus’un söylentilerin aksine Ankara’ya geçip Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmediği, sadece İstanbul’da MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile biraraya geldiği öğrenildi.

Petraus son altı ay içinde Türkiye’yi ikinci kez ziyaret ediyor. CIA Başkanı mart ayında Ankara’ya beklenmedik bir ziyaret yaparak Suriye’de giderek derinleşen krizi ve bölgesel konularda daha yakın işbirliği yapılması konusunu görüşmüştü. Petraeus bu ziyaretinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Başkanı Hakan Fidan ile biraraya gelmişti.
XS
SM
MD
LG