Erişilebilirlik

"Çin'de Nüfusun Yüzde 80'i Enfekte Oldu"


Üst düzey bir yetkili hali hazırda Çin’de nüfusun yüzde’80’inin COVID-19 virüsüne yakalandığını dolayısıyla önümüzdeki 2-3 ay içerisinde salgında bir sıçrama beklemediklerini söyledi.

Çin Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol ve Önleme Merkezi Şefi Wu Zunyou, yaptığı açıklamada, ülkede kısıtlamaların kalkmasının ardından yayılan salgının nüfüsun yüzde 80’ine ulaştığını dolayısıyla yeni bir sıçrama beklemediklerini söyledi. Özellikle ülkede yeni ay yılı kutlamaları nedeniyle yüz milyonlarca kişinin seyahat etmesi nedeniyle salgının ülkenin her tarafına yayıldığını dolayısıyla yeni bir dalga beklemediklerini ifade etti.

Çin’de 3 yıldır devam eden COVID-19 kısıtlamalarının ülkede yoğun protestoların ardından kaldırılması ve yeni ay yılı nedeniyle yüz milyonlarca kişi dünyanın en büyük seyahat hareketlerinden birini gerçekleştirdi. Bu durumun ülkenin kırsal kesimlerinde de salgının yayılmasını hızlandırdığına dikkat çekiliyor.

Perimebe günü de Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, hastanelere yatış konusunda da tepe noktanın aşıldığını duyurmuştu.

Salgının başından buy ana gerçek verileri açıklamamakla itham edilen Çin, 12 ocak haftasında bugüne dek COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısının 60 bini geçtiğini duyurdu.

Ancak uzmanlar gerek kırsal bölgelerden gelen eksik veriler gerekse salgın yüzünden hastanede değil evlerinde hayatını kaybeden kişiler de göz önüne alındığında can kaybı sayısının çok daha yüksek
olduğunu tahmin ediyorlar.

XS
SM
MD
LG