Erişilebilirlik

Çin Depreminde Ölü Sayısı Yükseliyor


Güneybatıdaki Siçuan ilinde maydana gelen şiddetli depremde ölü sayısı 200'ü geçerken yaralı sayısının da 11 bini bulduğu bildirildi

Çin’in güneybatısında Siçuan ilinde meydana gelen şiddetli depremde ölenlerin sayısı 200’ü geçerken yaklaşık 11 bin kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Resmi Xinhua haber ajansı, Devlet Başkanı Xi Jingping’in, olabildiğince kişiyi sağ kurtarmak için gerekli tüm kaynakları seferber ettiğini açıkladı.

Çinli yetkililer depremin büyüklüğünü Richter ölçeğine göre 7 olarak açıklarken, Amerikan Jeolojik Araştırma Dairesi 6,6 olarak verdi. Depremin merkez üssünün yerin 13 kilometre altında olduğu bildirildi.

Çin hava kuvvetleri tarafından çekilen ve devlet televizyonunda yayınlanan fotoğraflarda çok sayıda yerleşim biriminin yerle bir olduğu gözleniyor.

Depremin ardından Luşan bölgesine karayoluyla erişimin imkansız olduğu ve telefon hatlarının kesildiği açıklandı. Çin resmi haber ajansı , depremin merkez üssüne 115 kilometre uzaklıktaki il merkezi Çengdu kentinde de binaların sarsıldığını bildirdi.

Çin’de 2008 yılında Siçuan ilinde meydana gelen şiddetli depremde 70 bini aşkın kişi hayatını kaybetmişti.

Çin Başbakanı Li Keqiang kurtarma çalışmalarını yerinde incelemek için bölgeye gitti.

STÜDYO VOA

İsrail'e ABD ve Avrupa'dan Refah tepkisi - 27 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG