Erişilebilirlik

'Çin Egzersizi Kalp Hastalarının Yaşam Kalitesini Yükseltiyor'


'Çin Egzersizi Kalp Hastalarının Yaşam Kalitesini Yükseltiyor'

Modern bilim araştırmalarında zihin ve vücut arasındaki bağ başlıca konulardan biri. Araştırmacılar zihin ve beden tekniklerine dayalı eski bir Çin egzersizinin kalp hastalarına da yarar sağladığını söylüyor.

Maryland eyaletinin Wheaton kentindeki bu yaşlılar evinde ağır hareketleriyle eski savaşçılara benzeyen yaşlılar görmek mümkün.

Yaşlıların yaptıkları egzersiz hareketleri geleneksel Çin Tai Chi sporundan esinlenme. Akıcı ve dairesel hareketler, bir ayağın üzerinde dengede durabilme ve derin nefes alma. Bu 100 kadar hareketin amacı fiziksel ve zihinsel rahatlama sağlamak.

Tai Chi yaklaşık 2 bin yıllık bir gelenek. Hafif bir egzersiz gibi görünse de Çin'de savaşma sanatı olarak ortaya çıkmış. Efsaneye göre Çinli bir din adamı bu tekniği bir yılan ve turna kuşu arasında yapılan dansı izleyerek yaratmış.

Araştırmacılar Tai Chi'nin kronik kalp rahatsızlığı olan kişilerin yaşam kalitesini yükselttiğini ortaya çıkardı. Bu sayede hastaların morali düzeliyor ve başka fiziksel faaliyetler için kendilerine güvenleri geliyor.

Araştırmacılar 100 kronik kalp hastasını inceledi. 50 hasta üç ay boyunca haftada iki kez Tai Chi egzersizi yaptı. Diğer 50 hasta kalp sağlığı ile ilgili kurslara devam etti.

Doktor Gloria Yeh Harvard Tıp Fakültesi ve Beth Israel Tıp Merkezi'nden: "Kronik kalp yetmezliği sürekli ilerleyen bir sendrom. Tedavisi yok. Hastalar zamanla egzersiz yapamaz hale geliyor, nefesleri daralıyor, yaşam kaliteleri düşüyor. Hastaların yaşamlarında bir iyileşme sağlayabilirsek bu önemli bir gelişme olur."

Bu sınıftaki yaşlı öğrenciler araştırma grubuna dahil değil. Ancak Tai Chi'nin kendilerine iyi geldiğine inanıyorlar.

Öğrencilerden biri, "Doktorum bunun yapabileceğim en iyi şey olduğunu söyledi. Yapmaktan mutluyum," diyor.

Başka bir öğrenci ise, "Egzersiz programımın bir parçası. 21 yıl önce kalp krizi geçirdim ve doktorum egzersiz yapmamı söyledi. Tai Chi'nin yanısıra yürüyorum, dans ediyorum, yapabileceğim herşeyi yapıyorum," şeklinde konuşuyor.

Bir diğer öğrenci ise, "İlaç kullanmak zorunda değilim ve bu egzersizi yaparken çok rahatlıyorum. Kendimi iyi hissediyorum." diyor.

Araştırmanın sonunda iki grup arasında 6 dakikalık yürüme seansı sırasında bir farklılık görülmedi. Ancak Tai Chi sınıfına gidenler daha fazla kalori yaktı.

Daha önce yapılan araştırmalar da Tai Chi'nin yüksek tansiyon, stres gibi diğer rahatsızlıkların belirtilerini de azalttığını ortaya koymuştu.


XS
SM
MD
LG