Erişilebilirlik

Çin’den ABD’nin müttefikleri Güney Kore ve Japonya ile daha fazla işbirliği mesajı


Japonya Başbakanı Fumio Kişida, Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol ve Çin Başbakanı Li Qiang Seul'deki Kore Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen iş zirvesine katıldı- 27 Mayıs 2024.
Japonya Başbakanı Fumio Kişida, Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol ve Çin Başbakanı Li Qiang Seul'deki Kore Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen iş zirvesine katıldı- 27 Mayıs 2024.

Çin Başbakanı Li Qiang, bugün Japonya ve Güney Kore liderleriyle dört yıl aradan sonra ilk kez üçlü görüşmelerde biraraya geldi.

Seul’da yapılan görüşmelerde Li, küresel gerilimlerin sekteye uğrattığı ticaret ve güvenlik diyaloglarını yeniden canlandırma konusunda mutabık kalındığını söylerken, bu iki ülkeyle ilişkilerin yeniden başlamasını övdü.

Çin Başbakanı Seul'de Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ve Japonya Başbakanı Fumio Kişida ile görüştü.

2019'dan beri durmuş olan üç taraflı serbest ticaret anlaşması müzakerelerini yeniden canlandırma çabaları görüşmelerin gündeminin üst sıralarında yer aldı.


Üçlü zirvenin açılışında konuşan Çin Başbakanı Li, “toplantının yeniden bir olduğunu” söyledi ve Doğu Asya'nın ekonomik güç merkezleri arasındaki işbirliğinin kapsamlı bir şekilde yeniden başlatılması çağrısında bulundu.

Ancak bunun gerçekleşmesi için siyasetin ekonomi ve ticaret konularından ayrılması gerektiğini belirten Li, tedarik zincirlerinin ayrıştırılması çağrısında bulundu.

Li, "Çin, Güney Kore ve Japonya arasındaki yakın bağlar değişmeyecek, krizlere müdahale yoluyla elde edilen işbirliği ruhu değişmeyecek ve bölgesel barış ve istikrarı koruma misyonumuz değişmeyecek" dedi.

Toplantı sonrasında yayımlanan ortak bildiride Çin, Japonya ve Güney Kore'ye en üst düzeyde daha düzenli iletişim içinde olmaları ve diğer alanların yanı sıra iklim değişikliği, sağlık, ticaret ve uluslararası barış konularında işbirliği yapmaları çağrısında bulunuldu.

Bildiride ayrıca kültür, turizm ve eğitim alanlarındaki değişimler yoluyla 2030 yılına kadar insanlar arası değişim sayısının 40 milyona çıkarılması hedefi de yer aldı.

Liderler ayrıca olası pandemilere hazırlık ve fikri mülkiyetin korunması konularında ayrı ayrı ortak bildiriler yayınladılar.

Çin, Güney Kore ve Japonya arasındaki ticari ilişkiler son on yılda giderek daha rekabetçi bir hal aldı. Güney Kore Devlet Başkanı Yoon liderlerin şeffaf ve öngörülebilir bir ticaret ve tedarik zinciri ortamı oluşturma konusunda mutabık kaldıklarını söyledi ancak ayrıntı vermedi.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG