Erişilebilirlik

Çin'in Uzay Aracı Ay'ın Öteki Yüzüne İniş Yaptı


Chang’e-4 Ay'ın karanlık tarafından ilk görüntüyü Dünya'ya yolladı

Çin’in uzay aracı başarılı bir şekilde Ay’ın öteki yüzüne iniş yaptı. Çin Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklamada bunun ülkenin uzay araştırmaları için tarihi bir adım olduğu belirtildi.

Chang’e-4 uzay aracı Aralık ayında fırlatılmıştı ve bu gece sabaha karşı Ay’ın dünyadan görülemeyen tarafına iniş yaptı ve ilk görüntüleri dünyaya ulaştırdı.

Dünya ve Ay aynı anda ve yörüngede dönüş sağladıkları için Ay’ın bir tarafı dünyadan görülemiyor. Daha önce de Ay’ın öteki yüzü olarak bilinen kısma uzay araçları gözlem amacıyla gönderilmiş ancak hiçbiri bu yüze iniş yapmamıştı.

Çin Uzay Ajansı’nın internet sayfasından yapılan açıklamada uzay aracının Ay’ın dünyadan uzak yüzüne yapılan bu inişle bir sır perdesinin kaldırıldığı ve insanlığın Ay keşfinde yeni bir sayfa açtığı ifade edildi.

Uzay aracı Aralık ayında Ay’ın yörüngesine girdikten sonra hedeflenen nokta olan güney kutbuna yakın bir yere Von Karman Krateri’ne iniş sağladı.

Chang’e-4 uzay aracı Ay'ın arazi yapısı, yer şekilleri üzerinde incelemeler ve karanlık tarafta nötron radyasyon ve atom ölçümleri yapacak.

Uzay aracı ayrıca barındırdığı pamuk, meyve sineği, patates ve maya gibi dünyadan getirdikleriyle yerçekiminin az olduğu ortamda bitki gelişimi konusunda deneyler yapacak.

XS
SM
MD
LG