Erişilebilirlik

'Çinliler Yolsuzluk Soruşturmasından Memnun'


'Çinliler Yolsuzluk Soruşturmasından Memnun'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

Uzmanlar, Devlet Başkanı Xi Jingping’in yolsuzluk soruşturmasıyla yalnızca ülkenin en büyük idari yapısı olan parti içinde destek arayışında olmadığını, aynı zamanda ekonomik reformları ilerletmek ve değişime karşı çıkanları ayıklamak istediğini söylüyor

Çin’de halk, Komünist Parti’nin, eski iç güvenlik müdürü ve partinin en nüfuzlu politikacılarından Zhou Yongkang hakkında soruşturma başlatmasından memnun. Uzmanlar, Devlet Başkanı Xi Jingping’in yalnızca ülkenin en büyük idari yapısı olan parti içinde destek arayışında olmadığını, aynı zamanda ekonomik reformları ilerletmek ve değişime karşı çıkanları ayıklamak istediğini söylüyor.

Çin’in bugünlerde en çok konuştuğu konu, Zhou Yongkang soruşturması. Soruşturmanın bir yolsuzluk davasına dönüşme beklentisi olsa da Zhou’nun geçmişteki gücü ve nüfuzu yüzünden az cezayla kurtulmasından kaygı duyuluyor.

Çinli ekonomi uzmanı Hu Xingdou, Çin Devlet Başkanı Xi Jingping’in, soruşturmadan geri adım atmaya niyeti olmadığını söylüyor: “Aslında Zhou soruşturması kısmen siyasi bir çekişmenin eseri. Ben bu siyasi çekişme çerçevesinde yolsuzluk soruşturmalarının devam etmesini ve diğer üst düzey yetkilileri de hedef almasını bekliyorum.

Hu, eski yetkili Zhou’nun yargı önüne çıkarılmasını istese de Çinli tarihçi Zhang Lifan bundan fazla emin değil: “Zhou Yongkang soruşturması konusunda liderler bazı açmazlarla karşılaşabilir. Zhou soruşturmada işbirliği yapmayı kabul edebilir. Ya da yetkililer bu soruşturmayla başka yetkilileri mahkemeye çıkarmaya çalışabilir. Bu, siyasi bir dava olarak görülebilir ve ‘Komünist Parti karşıtı” damgası yiyen bir grup yaratılabilir. Bunun normal bir yolsuzluk davası olarak görülüp görülmeyeceğini de bilmiyorum. Şimdilik tahmin etmek güç.”

Zhou, bir süre önce ömür boyu hapis cezası alan eski siyasi lider Bo Xilai’ın yakın müttefiklerinden biriydi. Geçmişte de Zhou’nun bazı eski çalışma arkadaşları görevden alındı. Bazıları da değişik suçlardan yargılandı.

Politbüro’nun eski üyesi Zhou’yla ilgili soruşturma, sembolik açıdan büyük önem taşıyor.

Uzmanlara göre, Çin’in ekonomisi yavaşlarken artan yolsuzlukla mücadele, hem iş, hem de Komünist Parti çevrelerince önem kazanmaya başladı.

Siyaset bilimci David Zweig da bu görüşte: “Çin’de yetkililerin dizginlenemeyen, kontroldan çıkmış bir şekilde güçlenmesine çok sık rastlanıyor. Zhou da yetkilerini kötüye kullanan liderlerden biri olarak öne çıktı. Çinliler açısından da şaşırtıcı olabilir, ancak siyasi sistem içinde yetkilerin ve hatta yetki aşımının sınırlandırılması açısından önemli bir ders.”

Zhou Yongkang’ın ne zaman yargılanacağı bilinmiyor. Uzmanlara göre önce Parti’den ihraç edilmesi, ardından da mahkemeye çıkarılması gerekiyor. Ama bunun, yıllar olmasa da aylar sürebileceği tahmin ediliyor.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG