Erişilebilirlik

Çipras Bankacılarla Görüştü


Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras bugün ülkenin önde gelen bankalarının üst düzey yöneticileriyle biraraya gelirken meclis de olağanüstü toplandı.

Milletvekilleri, yeni yardım paketi için AB’nin istediği yargı ve bankacılık reformlarını ele alıyor.

Bankalar üç haftalık bir aradan sonra haftabaşında yeniden açıldı, ancak hala bazı kısıtlamalar devam ediyor.

Çipras, Atina’da bankacılarla yaptığı görüşmede istikrarlı bir finans sisteminin gerekliliğine işaret etti.

Çipras, “Önemli olan bankacılık sisteminin normale dönmesi. Bunu yaparken, zaten zor durumda olan vatandaşlarımızın bu yeni gelişmelerle daha da güç durumda kalmasını önlemektir,” dedi.

Toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çipras, Yunan Bankalar Birliği Başkanı Louka Katseli, bankacılıkta tekrar normale dönmesinin herkesin yararına olacağını söyledi. Katseli, “Başbakan Çipras’la normale dönüş süreci için alınacak önlemleri ele aldık. Bu zorlu dönemin sona ermesi, sermaye çıkışına ve para çekme miktarlarına konulan engellerin aşamalı olarak kaldırılması herkesin yararına,” dedi.

Milletvekilleri de iflasın eşiğindeki bankalar ve yardım paketine dair yasal sürecin hızlandırılması için Euro bölgesi liderleri ve IMF’nin koyduğu iki ön şartı oylayacak.

Parlamento geçen hafta çok tartışmalı oturumlar sonrasında harcama kesintileri ve emekli maaşlarında kesintileri öngören reform paketini kabul etti.

Bir süredir günde sadece 65 dolara kadar para çekebilen Yunan halkı, yasaklar yumuşatılınca bankalara akın etti. Yeni uygulamada mudiler, banka hesaplarından haftada en fazla 455 dolar çekebilecek.

Kabul edilen reform paketi çerçevesinde, Yunan halkı ve turistler kahve gibi ürünlerle, restoran, taksi ve feribot gibi hizmetler için daha fazla vergi ödeyecek. Vergi oranı %13’den %23’e çıkarıldı.

Bu önlemler, son üç yılda beşinci kez alınacak olan yardım paketi için yürürlüğe konuldu. Yardım miktarı 93 milyar dolar olarak belirlendi.

Bu arada Yunanistan Pazartesi günü hem Avrupa Merkez Bankası’na hem de IMF’ye 6,5 milyar doların üzerinde borç ödemesi yaptı.

Ödeme, Avrupa Acil Yardım Fonu’ndan alınan 7 milyar dolarlık fonla yapıldıç

IMF, 2 milyar doları aşan borçlarını geri ödediği sürece Yunanistan’a yardım etmeye devam edeceğini açıkladı.


STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG