Erişilebilirlik

Clinton Bosnalı Liderleri Uyardı


Clinton Bosnalı Liderleri Uyardı

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Balkanlar’a yaptığı üç günlük resmi ziyaret çerçevesinde Bosna Hersek’ten Sırbistan’a geçti.

Clinton, Belgrad’da Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadic ile görüşecek. Görüşmede Kosova ve Avrupa ile bütünleşme için gerekli siyasi reformların ele alınması bekleniyor.

Clinton, daha önce Bosnalı liderlerden ülkelerinin karmaşık siyasi sisteminde reform yapmalarını istedi aksi halde Batı Avrupa ile yakınlaşan diğer Balkan devletlerinin gerisinde kalacakları uyarısında bulundu.

Amerika Dışişleri Bakanı, Saraybosna’da üniversite öğrencilerine hitaben yaptığı konuşmada Bosna’nın komşularının, Avrupa ile bütünleşme yolunda büyük adımlar attıklarını çünkü bunun ekonomik büyümeyi sürdürmek için en iyi yol olduğunu bildiklerini vurguladı.

Clinton, Bosnalı liderleri yabancı yatırımları çekmek için gerekli temel hizmetleri düzeltmeye de çağırdı.

Amerika Dışişleri Bakanı , reformların sadece Bosna-Hersek’in kendi çıkarları için değil Avrupa Birliği ve NATO’ya katılmak için de gerekli olduğunu söyledi.

Clinton Washington’a dönmeden önce, Kosova’da, Cumhurbaşkanı vekili Yakup Kraşniki ve etnik Sırpların liderleriyle de bir araya gelecek.

XS
SM
MD
LG