Erişilebilirlik

Çocuklar Ekran Başında Ne Kadar Süre Geçirmeli?


Çocuklar Ekran Başında Ne Kadar Süre Geçirmeli?
Çocuklar Ekran Başında Ne Kadar Süre Geçirmeli?

Çocuklar bilgisayar başında saatlerce vakit geçirebiliyor. Kimi göz doktorları bu durumun çocuklarda ‘bilgisayar göz bozukluğu sendromu’na yol açtığını söylüyor.

Florida eyaletinin Tampa kentinden optometri uzmanı Nathan Bonilla-Warford, çocuklarda göz bozukluklarının arttığını söylüyor: “Muayenehaneme gelen çok sayıda çocuğun ailesi çocuklarının başağrısı, gözlerde kızarma ve sulanma gibi şikayetleri olduğunu belirtiyor. Ya da miyop olan çocukların gözlük numaraları çok hızlı şekilde artış gösterdiği için kaygılanıyorlar.”

Doktor Bonilla-Warford çocukların erken uyarı sinyallerini gözardı etme olasılığının yetişkinlerden daha fazla olduğunu söylüyor: “Çocuklar gözlerinde rahatsızlık hissetmeye ya da başağrısı çekmeye başlasalar bile bilgisayar oyunlarından vazgeçmek istemedikleri için anne babalarına haber vermeyebilirler.”

Uzman bir başka sorunun dijital aygıtları kullanırken daha az göz kırpmaktan kaynaklandığını söylüyor: “Bilgisayar ya da bir başka elektronik aygıt kullanan kişiler normal yaşantımız sırasında göz kırpmamızdan üçte bir oranında daha az göz kırpıyor. Bu durum nedeniyle gözün ön kısmı kuruyor ve normalden daha az nemli olduğu için daha az korunuyor.”

Göz doktorları 20-20-20 kuralının izlenmesini öneriyor. Doktor, “Hangi tür elektronik cihazı kullanırsanız kullanın her yirmi dakikada bir, 20 saniye boyunca 20 feet yani 7 metre uzağa bakın,” diyor.

Diğer öneriler arasında kullandığınız cihazla aranıza daha fazla mesafe koymak ve bulunduğunuz ortamı daha iyi aydınlatmak da var. Göz zorlanmasını engellemenin bir başka yolu da kuşkusuz ekranlı cihazların başında daha az süre harcamak. Birçok uzman çocukların dijital aygıtların başında günde 2 saatten fazla harcamaması gerektiğini, iki yaşın altındaki çocuklarınsa ekranlı aygıtlardan tamamen uzak durması gerektiğini söylüyor.

Ancak her göz doktoru çocuklarda göz bozukluklarının arttığını düşünmüyor. Boston’daki Çocuk Hastanesi’nden pediyatrik göz doktoru ve Amerikan Oftalmoloji Akademisi Sözcüsü David Hunter, muayenehanesine göz bozukluğu şikayetiyle başvuranların sayısında artış olmadığını söylüyor: “Ekrana uzun süre bakmanın göz yorgunluğuna yol açma olasılığı mevcut. Ancak ekran başında uzun süre geçirmenin gözlere zarar vereceğini gösteren herhangi bir kanıt yok.”


XS
SM
MD
LG