Erişilebilirlik

COVID Aşıları Grip Aşısı Gibi Yıllık mı Olacak?


ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ülkenin COVID aşısı stratejisinde değişikliğe giderek, son güncellenen COVID-19 aşısının sağlıklı yetişkinler için yılda bir kez yapılmasını önerdi. FDA’in önerisi, grip aşısı kampanyası gibi, aşılamayı kolaylaştırmayı amaçlıyor.

ABD Gıda ve İlaç Diaresi ayrıca, kurum dışı bağımsız danışmanlardan oluşan kuruldan bazı küçük çocuklar, yaşlı yetişkinler ve bağışıklığı zayıflamış kişiler için yılda iki kez COVID aşısı uygulanmasını değerlendirmelerini istedi.

FDA, gelecek Perşembe düzenlenecek danışma kurulu toplantısından öncesinde hazırladığı brifing belgelerinde, grip aşılarının türlerinin yıllık olarak değiştirilmesine benzer şekilde, COVID aşısının güncellenmesi için rutin varyant seçimi yapılmasını önerdi.

FDA, yıllık aşılama programlarının, aşı dağıtımının daha az karmaşık olmasına ve uygulamadaki hataların daha az olmasına katkıda bulunarak, etkinlik oranlarının iyileştirilmesini sağlamasını umuyor.

FDA’in bu önerisi sürpriz olmadı. FDA, geçen ay bir güncelleme yapılacağı sinyalini vermişti.

Biden yönetimi ayrıca her sonbahar mevsiminde bir aşı takviyesi kampanyası planlıyor.

Şu anda Amerika’da çoğu kişinin, hangi aşı olduğuna bağlı olarak, en az üç ila dört hafta arayla iki doz orijinal COVID aşısı olması ve birkaç ay sonra da takviye doz aşı olması gerekiyor.

Kuruş teklif lehinde oy kullanırsa, Pfizer ve Moderna’nın hem Omicron hem de orijinal varyantları hedef alan uyarlanmış aşıları, sadece güçlendirici olarak değil, tüm COVID aşı dozları için kullanılacak.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG