Erişilebilirlik

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “31 Mart son seçimim, benim için bu bir final”


Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere değindi; “Bu benim son seçimim” dedi.
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere değindi; “Bu benim son seçimim” dedi.

Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) düzenlediği bir etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere değindi; “Bu benim son seçimim. Nefes almaksızın koşturuyoruz. Çünkü benim için bu bir final” ifadelerini kullandı.

İstanbul’daki Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen TÜGVA 7. Gençlik Buluşması öncesinde Erdoğan kuruluşun il temsilcileriyle biraraya geldi.

Seçimlere 22 gün kaldığını hatırlatan Erdoğan, “Ardı arkası kesilmeyecek şekilde çalışmalarımı sürdürüyorum. Adeta nefes almaksızın koşturuyoruz. Çünkü benim için bu bir final. Yasanın verdiği yetkiyle bu seçim son seçimim ama buradan çıkacak netice benden sonra gelecek kardeşlerim için bir emanetin devri olacak” dedi.

Erdoğan 31 Mart seçimlerini “dönüm noktası” olarak niteledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onun için de hazırlıklarımızı buna göre yapıp, adımı da buna göre atmamız lazım ki çok farklı bakanlara karşı gereken cevabı istiyoruz ki 31 Mart akşamı verelim. 1 Nisan'dan itibaren de yeni bir dönemi inşallah başlatalım” şeklinde konuştu.

31 Mart seçimlerini bir dönüm noktası olarak nitelendiren Erdoğan, “Bu dönüm noktasında tüm İslam dünyasının gözleri Türkiye’de. İnşallah başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, bütün buralarda bir değişim dönüşümü yapalım. Çünkü gözler burada” ifadelerini kullandı.

1954 doğumlu Erdoğan, 2003-2014 yılları arasında başbakanlık yaptı.

2014 yılındaki Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde Erdoğan, ilk kez halk oylamasıyla seçilen cumhurbaşkanı oldu.

Dönemin anayasası, cumhurbaşkanı görevindeki kişinin partisiz olmasını gerektirdiği için kurucusu olduğu AK Parti’den istifa etmiş, 2017 Referandumu sonrası anayasa değişiklikleri sonrası partisine tekrar üye olarak başkan seçilmişti.

2017 Referandumu ile birlikte Türkiye parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçmiş, 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan, yeni sistemde seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olmuştu.

Erdoğan, Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ni rakibi eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı ikinci turda kazanarak cumhurbaşkanlığının üçüncü dönemine başladı.

Cumhurbaşkanının görev süresini beş yıl olarak belirleyen Anayasa’ya göre, bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir. Anayasa’da herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde, Erdoğan’ın görev süresı 2028’de bitecek.

Eylül 2023’te Hindistan’dan dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada Erdoğan, “Meclis zemininde mümkün olan en geniş uzlaşı ile sivil toplumun tüm kesimlerin fikirleri de alınarak yeni bir anayasa yapmak mümkündür” demişti.

12 Eylül darbesinin 43. yıldönümünde düzenlenen “Yeni Anayasa” sempozyumunda da benzer ifadeler kullanan Erdoğan, “Ülkemizi yeni, sivil, demokratik, özgürlükçü ve kuşatıcı bir Anayasa'ya kavuşturma hedefimizden vazgeçmedik” açıklamasını yapmıştı.

Forum

STÜDYO VOA

Amerikalı yardım yetkilisinden Gazze’de kıtlık uyarısı – 11 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:55 0:00
XS
SM
MD
LG