Erişilebilirlik

Cumhurbaşkanlığı seçiminin adayları aynı saatte oy kullandı


Cumhurbaşkanlığı seçiminin bugün yapılan ikinci turunun iki adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu aynı saatte oy kullandı.

Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan İstanbul Üsküdar’daki Saffet Çebi Ortaokulu’nda saat 12.00’de oy kullanmaya giderken, aynı saatte Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu Ankara’da Arjantin İlkokulu’nda oyunu verdi.

Kılıçdaroğlu'nun oy kullandığı okula yoğun ilgi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00

Erdoğan seçmenlerden rehavete kapılmayarak sandığa gitmelerini isterken, Kılıçdaroğlu seçmenleri sandıklara sahip çıkmaya çağırdı.

Her iki liderin de oy kullandığı okullarda yoğun kalabalık ve güvenlik önlemleri dikkat çekti.


Erdoğan: “Katılımın rehavete ulaşmadan gerçekleşmesini rica ediyorum”

Cumhurbaşkanı Erdoğan oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, “Partiler yok, 1 metre boyunda bir oy pusulası yok, sadece 2 aday söz konusu ve bu 2 adaya halkımız oylarını vereceği için de inanıyorum ki çok seri bir şekilde bugünkü oylama bitecektir. Ancak Türk demokrasi hayatının Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk defa böyle bir oylamaya şahit oluyoruz ve bu dünya tarihinde yüzde 90’a varan bir katılımla gerçekleşen ülke yok ama Türkiye yüzde 90’a varan bir katılımla demokratik mücadelesi en güzel şekilde verdi ve bugün de inanıyorum ki aynı şekilde gerçekleştirilecektir. Ülkemiz, milletimiz için hayırlara vesile olsun. Katılımın son ana kadar rehavete ulaşmadan gerçekleşmesini özellikle vatandaşlarımdan rica ediyorum” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu: “Oylarını kullansınlar, oylarını kullandıktan sonra da sandıklara sahip çıksınlar”

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise Ankara’da Arjantin İlkokulu’nda oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Baskıdan kurtulmak için, otoriter bir yönetimden kurtulmak için, bu ülkeye gerçek anlamda özgürlüğün ve demokrasinin gelmesi için bütün vatandaşlarımı sandığa davet ediyorum. Oylarını kullansınlar, oylarını kullandıktan sonra da sandıklara sahip çıksınlar. Çünkü bu seçim çok zor koşullarda gerçekleşen bir seçimdir. Her türlü karalama, her türlü iftira yapıldı. Ama ben halkın sağduyusuna güveniyorum ve mutlaka bu ülkeye demokrasi gelecek, özgürlük gelecek, insanlar huzur içerisinde bu ülkenin caddelerinde, sokaklarında gezebilecekler ve siyasetçiler de özgürce eleştirebilecekler. Sandığa gidip oy kullanan ve oyunun hakkını arayan bütün vatandaşlara yürekten teşekkürlerimi gönderiyorum.”

Akşener: “Allah inşallah gönlümüzdekini nasip eder”

Millet İttifakı’nın ortaklarından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise İstanbul Beylerbeyi’ndeki Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’nde oyunu kullandı.

Akşener oy verdikten sonra yaptığı açıklamada, “Oylarımızı kullandık. Çok önemli bir seçimim ikinci safhasında. Hepiniz için, hepimiz için önemli. Özellikle gençlerin geleceği açısından çok önemli bir seçimin bu safhasında oylarımızı kullandık. İnşallah ülkemize, milletimize hayırlı olur. Hayırlara vesile olur. Allah inşallah gönlümüzdekini nasip eder” diye konuştu.

Meral Akşener, seçim sonuçlarını Ankara’dan takip edeceğiniz sözlerine ekledi.

Cumhur İttifakı'nın ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Ankara’daki Anıttepe İlkokulu’nda oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, “Yeni yüzyılın ilk seçimi bugün tamamlanmış olmaktadır. Türk milleti olgunluk içerisinde bir seçim dönemi yaşamıştır. İnşallah hayırlara vesile olacaktır” dedi.

Yener: “Seçim problemsiz devam ediyor”

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener ise Ankara'da oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, oy verme sürecinin problemsiz devam ettiğini söyleyerek, bu seçimde sadece Cumhurbaşkanı adayları yarıştığı için sonuçların daha erken sürede belli olacağını dile getirdi. Yener, şöyle konuştu:

“Vatandaşlarımız ilk turda olduğu gibi ikinci turda da hem yurtiçinde hem yurtdışında seçimlere yoğun ilgi göstermektedir. Sonuçların Türk milletine, demokrasisine, siyasi partilere ve Cumhurbaşkanı adaylarına hayırlı olmasını diliyorum. Şu ana kadar seçimin ikinci turu sıkıntısız, problemsiz devam ediyor. Bu seçimde sadece Cumhurbaşkanı adayları yarıştığı için sonuçların daha erken sürede sonuçlanacağını düşünmekteyiz.”

Yener ayrıca, yayın yasağını daha erken kaldırma kararı alırlarsa bunun kamuoyu ile paylaşılacağını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da oyunu kullandı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:15 0:00

Oğan: "Bu seçim linç kültürünün demokrasimiz için ne kadar tehlikeli olduğunu gösterecektir"

Cumhur İttifakı’nın adayı Erdoğan’a destek vereceğini açıklayan ilk turun Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan Ankara Çankaya'daki Kocatepe Mimar Kemal Anadolu Lisesi'nde oy verdikten sonra yaptığı açıklamada, “Ülkemizde bu seçimin istikrarı getireceğini, bu seçimin ülkemizin ve milletimizin hayrına olacağını ve inşallah bunda bizim katkımız olmayı ümit ediyorum” dedi.

Antalya’dan geldiğini dolayısıyla eşiyle beraber oy kullanmaya gelemediğini ifade eden Oğan, şunları dile getirdi:

“Bu seçim bize insanların linç etmenin ne kadar yanlış olduğunu, insanların demokratik haklarını bir mahalle baskısı kurarak elinden almanın hangi sonuçları göstermesi açısından son derece önemlidir. Bir kez daha burada Sayın Meral Akşener’e linç kampanyasını kınadığımı, Sayın Muharrem İnce’ye yapılan ve Sayın İnce’nin seçimden çekilmesine vesile olan linç kampanyasını kınadığımı, depremzedeler farklı tercihte bulundu diye depremzedeleri dahi linçlemeye cüret edenleri kınadığımı, bize dönük, aileme dönük yapılan her türlü linçleme kampanyasını kınadığımı ifade etmek istiyorum. Bu seçim diğer seçimlerden farklı olarak bu linç kültürünün demokrasimiz için ne kadar tehlikeli olduğunun görülmesi açısından da diğer seçimlerden farklı olacaktır.”

Oğan Cumhurbaşkanlığı seçimin 14 Mayıs'ta yapılan birinci turunda oyların yüzde 5,17'sini almıştı. Sinan Oğan ikinci turda Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'a oy vereceğini açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG