Erişilebilirlik

Cumhuriyetçiler'den Omar'ı Komisyondan İhraç Hazırlığı


Ilhan Omar
Ilhan Omar

ABD Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçi Partililer, Demokrat Partili Afrika doğumlu siyah Temsilciler Meclisi üyesi Ilhan Omar'ın İsrail'i eleştiren yorumları nedeniyle Dış İlişkiler Komisyonu'ndan uzaklaştırılması için adım atmaya hazırlanıyor.

Cumhuriyetçiler'in bu hamlesi, aşırı sağcı Cumhuriyetçi Partili üyeleri kışkırtıcı sözleri nedeniyle çeşitli Temsilciler Meclisi komisyonlarından uzaklaştıran Demokrat Partililer'den intikam alma arzusu olarak da algılanıyor.

Kongre'nin Alt Kanadında Hareketli Günler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Minnesota eyaleti temsilcisi Ilhan Omar'ın Dışişleri Komisyonu'ndan uzaklaştırılması konusunda isteklilik sergilediği biliniyor. McCarthy, daha önce de Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyeleri Adam Schiff ve Eric Swalwell'in İstihbarat Komisyonu'na katılmasını engellemişti.

Somali kökenli ve Müslüman bir göçmen olan Omar'ın Dışişleri Komisyonu'ndan çıkarılmasına ilişkin oylamanın kısa süre içinde yapılması bekleniyor. Omar, Yahudi düşmanlığı olarak algılanan görüşleri nedeniyle özür dilemişti.

Temsilciler Meclisi Tüzük Komisyonu'nun kıdemli Demokrat Partili üyesi Massachusetts eyaleti temsilcisi James McGovern, bu durumu, "Bu bir intikam, kin, siyaset meselesi" olarak tanımladı.

McGovern, Demokratlar'ın Cumhuriyetçi Partili aşırı sağcı Marjorie Taylor Greene ve Paul Gosar'ı, Omar'ın söylediği ve daha sonra özür dilediği sözlerinden çok daha fazla aşırılık ve şiddet yanlısı görüşleri nedeniyle komisyonlardan uzaklaştırdığının altını çizdi.

Omar'ın Dış İlişkiler Komisyonu'ndan çıkarılmasına ilişkin karar tasarısı, Trump yönetiminin eski yetkililerinden, Ohio Temsilcisi Cumhuriyetçi Partili Max Miller tarafından hazırlandı. Tasarı, "Omar'ın görüşlerinin Temsilciler Meclisi'nin şerefine leke sürdüğü" ve bu nedenle Dışişleri Komisyonu'ndan çıkarılması gerektiği ifadesini içeriyor.

Cumhuriyetçi Partili bazı üyeler, kısasa kısas şeklindeki bu yaklaşıma katılma konusunda isteksiz davranmıştı.

Ancak dün geç saatlerde harekete geçen Cumhuriyetçi Partili liderler, direniş gösteren bazı partililerin destek sinyali vermesi üzerine Omar hakkındaki tasarıyı hazırladı.

Omar'ın komisyon görevinden uzaklaştırılması hamlesi; eğitim, iş deneyimi, kişisel ve profesyonel yaşantısı hakkında yalan beyanatta bulunduğunu kabul eden ve Temsilciler Meclisi Etik Komisyonu tarafından hakkında soruşturma başlatılan New York eyaleti Cumhuriyetçi Parti temsilcisi George Santos'un dün kendi komisyon görevlerinden ayrılacağı açıklamasından sonra geldi.

Bazı Cumhuriyetçiler, Santos'la ilgili çok sayıda soru işaretinin belirdiği bu dönemde Omar'a karşı harekete geçme konusunda tedirginlik yaşıyor.

Omar'la ilgili oylamanın bugün bile yapılması mümkün. Cumhuriyetçiler, Demokrat Parti'nin önce Omar'ı Dışişleri Komisyonu üyeliğine resmi olarak aday göstermesini bekliyor. Omar, geçtiğimiz yasama döneminde de aynı komisyonda görev almıştı. Komisyon üyelerinin listesinin Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmasından sonra Cumhuriyetçiler'in Omar'ı komisyon görevinden almak için harekete geçmesi bekleniyor.

Omar, Pazar günü CNN televizyonuna verdiği söyleşide, kendisine yönelik bu adımın "siyasi güdümlü" olduğunu söyledi.

Omar, "Bu üyelerin birçoğu bir Müslüman'ın, bir mültecinin, bir Afrikalı'nın Dışişleri Komisyonu'nda hizmet etme fırsatı elde etmesini bir kenara bırakın, Kongre'de bile olmaması gerektiği görüşüyle hareket ediyor" dedi.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG